Motywacja do odchudzania dla nastolatki [Porada eksperta]

2013-06-21 22:05

Mam 13 lat i przy wzroście ok. 163 cm ważę 65 kg. Nie wiem już co robić. Próbuje ograniczyć słodycze i więcej się ruszać, ale nie zawsze mi to wychodzi. Czasem mam wrażenie, że wcale nie mam silnej woli. Co mam robić?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć! Wszystko, co ograniczamy smakuje jeszcze bardziej. A może pozwolisz sobie na słodycze? Wyznacz dwa dni lub trzy kiedy będziesz je jadła, ale tylko raz dziennie do godziny 12.00. To, co chciałabym Ci zaproponować to założenie dzienniczka odżywiania. Wpisz do niego zasady zdrowego żywienia. Znajdziesz je na stronie Instytutu Żywności i Żywienia. Zapisuj przez 7 dni co jesz, a potem sprawdź czy odżywiasz się zgodnie z zasadami. Zapisuj w dzienniczku swoje cele, czyli np.: w 7 dni zrzucę 1 kg. Zrobię to, ponieważ będę jadła 5 małych posiłków, nie będę podjadała pomiędzy posiłkami, zjem słodycze tylko raz lub dwa razy w tygodniu, codziennie minimum 60 minut będę maszerować itd, itd. Po 7 dniach sprawdź czy osiągnęłaś swój cel. Zobacz, co udało Ci się zrobić, a nad czym powinnaś jeszcze popracować. Jeżeli schudłaś, bądź z siebie dumna. Zawsze mogło być więcej, a Ty schudłaś. Planuj swoje cele na 7 dni lub krócej i zawsze je analizuj. To dobra droga do wymarzonej sylwetki.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta