Nadwaga powyżej 50 kg - jak zacząć odchudzanie? [Porada eksperta]

2014-08-08 13:53

Mam przyjaciela, człowieka w wieku 30 lat z otyłością powyżej 50 kg. Analizy wskazują na problemy krążeniowe, cukrzycowe (początki) i otłuszczenie wątroby. Przyjaciel boi się przystąpić do leczenia otyłości, ponieważ nie jest konsekwentny i nie wierzy, że cokolwiek jest mu w stanie pomóc. Nie decyduje się tez na opaskę żołądkową. Proszę uprzejmie o poradę dotyczącą przejścia na początek na dietę 1400 kcal, bo boję się negatywnych skutków psychicznych, które zawsze występują przy drastycznych posunięciach.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Ciężko podać jest ścisłe zalecenia dotyczące kaloryczności, ponieważ nie wiem ile waży, mierzy i jaki styl życia prowadzi Pani przyjaciel.

Diety ścisłe przy otyłości olbrzymiej nie są zalecane na początek. Dieta 1400 kcal to zdecydowanie za mało. W pierwszej kolejności dietetyk musi wykonać pomiar składu ciała, aby sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie energetyczne osoby badanej. Można oczywiście posłużyć się wzorami, ale są dosyć ogólne. Niestety nie wiem z jakiego jest Pani miasta, dlatego ciężko mi kogoś polecić.

Przy otyłości zagrażającej życiu niezbędna jest pomoc dietetyka i oczywiście lekarza. To, co można zrobić teraz, to porozmawiać z przyjacielem, wypytać jak on się czuje i czy sam potrzebuje zmiany w życiu. Co stałoby się gdyby schudł, a co gdyby tył? Nie zmieniając nic dzisiaj, będzie tył.. Walka z otyłością olbrzymią powinna odbywać się małymi krokami. Najpierw warto stworzyć listę błędów żywieniowych, a potem tempem Pani przyjaciela, krok po kroku, zmieniać te błędy na dobre nawyki żywieniowe.

Jeżeli nie mieszka Pani w Warszawie, a potrzebuje wsparcia psychicznego czy żywieniowego, zapraszam na Skype. Pozdrawiam!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta