Nadwaga u 13 latki [Porada eksperta]

2014-10-01 16:07

Mam 13 lat, 158 cm i ważę 64 kg i to jest mój problem, jestem za gruba. Na śniadanie jem dwie kanapki z pomidorem, szynką czasami z nutellą ,dżemem. Na II śniadanie jakiś owoc, jogurt. Na obiad nie wiem, to zależy co mama gotuje (np. ziemniaki, filet z kurczaka, sałata, kluski na parze, karczek itd.). 2h po obiedzie jakiś owoc, kolacji nie mamy, ale zrobię sobie zawsze taką zapiekaną bułkę, na to ser i wkładam do piekarnika i czasami po obiedzie robię przysiady i pół brzuszki. O 22:30 idę spać, czasami trochę później. Czy może pani mi poradzić, jak się mogę lepiej odżywiać i jakie sporty powinnam uprawiać? Aktywność fizyczną mam bardzo dobrą.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dziękuję, że opisałaś jak wygląda Twój dzień. Na jego podstawie, zaproponuję ci kilka modyfikacji, dzięki którym ograniczysz zbędne kalorie i stracisz na wadze. Na śniadanie możesz spożywać dwie kanapki jak do tej pory. Proszę cię jednak, aby było to pieczywo pełnoziarniste, a kromki były naprawdę cienkie. Wyklucz nutellę i dżem. Proponuję zostawić szynkę, ser, jajko, pastę rybną w symbolicznej ilości, ale z dużą ilością warzyw. Do kanapek świetnie pasują wszystkie rodzaje sałat, rzodkiewki, ogórki, kalarepa czy pomidor. Ważne, abyś przed zjedzeniem śniadania, najlepiej od razu po obudzeniu wypiła szklankę wody z cytryną.

Na drugie śniadanie owoc jest jak najbardziej zalecany. Możesz dodatkowo dołożyć jogurt naturalny lub mały kefir. Ważne, abyś do szkoły zabierała wodę. Podczas odchudzania nie potrzebujesz do picia soków, napojów czy słodkiej herbaty. Wystarczy woda. Na każdej przerwie pij po kilka łyków, tak abyś wychodząc ze szkoły miała pustą butelkę. Super, że twoja mama przygotowuje posiłki. Poproś ją, aby nie smażyła twoich dań. Kurczak może być duszony w warzywach, pieczony, gotowany. Ziemniaki również mogą zostać, ale bez masła. Możesz zjeść dwa małe ziemniaki. Kluski, kopytka, pyzy i inne mączne, długo gotowane dodatki odpadają. Jeśli nie ziemniakami to możesz je zastąpić kaszą lub pełnoziarnistym ryżem. Sałatki spożywaj zawsze do obiadu. Najlepiej 2 różne z odrobiną oliwy z oliwek. Warto wprowadzić lekką kolację, bo zapiekanka na noc powoduje, że tyjesz. Proponuję ci różne sałatki z jajkiem lub rybą wędzoną i cienką kromką chleba razowego. Piszesz, że robisz ćwiczenia po obiedzie. Super, że ćwiczysz. Zmieniłabym tylko porę ćwiczeń na 2 godziny po obiedzie. Podczas odchudzania zaleca się każdą aktywność. Ważne, żeby trwała 60 minut i była wykonywana codziennie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta