Odchudzanie 14-latki - propozycja jadłospisu [Porada eksperta]

2013-04-21 17:28

Mam 14 lat. Ważę 60 kg... Chciałabym schudnąć przynajmniej 5 kg jak na razie. Jak ćwiczyć? Co jeść rano po południu i wieczorem? Proszę o udzielenie pełnej odpowiedzi, jadłospisu.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Iza! Jeżeli chodzi o ćwiczenia to powinnaś ćwiczyć co najmniej 5 razy w tygodniu. Proponuję dwie opcje: rano przed szkołą lub godzinę przed kolacją. Proponuję: rower, szybki marsz, basen, ćwiczenia fitness, rolki.

Dodatkowo każdego dnia powinnaś robić 4 serie po 35 brzuszków najlepiej rano. Pomiędzy seriami, rób 30 sekund przerwy. Brzuszki mają być różne: nogi pod kątem prostym, wyprostowane, oparte całą piętą o podłogę i skłony na przemian do jednej, drugiej nogi lub ręce pod głową. Nigdy nie opuszczaj podczas serii głowy na ziemię. Zawsze ramiona nad podłożem.

Jeżeli chodzi o posiłki to rano należy jeść: miseczkę płatków owsianych - 3 czubate łyżki, z wkrojonym małym owocem i zalecane jogurtem probiotycznym+ szklanka soku pomarańczowego wyciskanego ze świeżych owoców. Na drugie śniadanie mała kanapka z chleba razowego z małą ilością masła, pastą rybną i warzywami oraz woda 300ml. na lunch warto zjeść sałatkę owocową z kefirem 300ml. Podczas odchudzania wystarczy tylko jedno danie na obiad. Miska zupy ma nie przekraczać 250 ml + do wyboru: 150g ziemniaków/35g kaszy/35g makaronu/35g ryżu. Drugie danie ma składać się z: porcji mięsa ok. 100g, połowy talerza warzyw, łyżki oliwy i 3 łyżek produktu zbożowego lub 2 łyżek ziemniaków + herbata zielona. Na podwieczorek jeden owoc wystarczy, a na kolację wypij szklankę mleka i zjedź sałatkę warzywną.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta