Odchudzanie - 14 lat [Porada eksperta]

2013-04-08 14:18

Witam, mam 14 lat, mój wzrost to 168 cm oraz waga to 69 kg. Moim problemem jest "oponka" na brzuchu. Chciałbym do wakacji zrzucić tę zbędną "oponkę". Mam pytanie co do jadłospisu oraz planów na wiosnę, czy zalecacie jakieś sporty lub zajęcia?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Dawid! Dobrze, że wcześniej przygotowujesz się do wiosny, ponieważ wyćwiczenie mięśni brzucha i spalenie z niego nadmiaru tłuszczu wymaga czasu. Brzuszki możesz, a właściwie powinieneś wykonywać każdego dnia. Nigdy nie po posiłku. Zrób sobie 10 minutową rozgrzewkę. W domu najłatwiej jest wykonywać tzw. "pajacyki". Rozgrzewają one wszystkie mięśnie. Ważne, abyś wykonywał brzuszki w dobry sposób, tak aby nie nadwyrężyć szyi i mięśni pleców. Wyszukaj w internecie filmiki z brzuszkami. Oprócz takich ćwiczeń, warto abyś 4 razy w tygodniu biegał, maszerował, chodził na basen lub uprawiał każdy inny sport regularnie. Co do diety, najważniejsze są małe porcje, spożywane co ok. 3 godziny, z przewagą warzyw. Nie rezygnuj z żadnych produktów spożywczych. Możesz jeść wszystko, ale z ograniczeniem smażonych obiadów. Poproś o obiady gotowane, duszone lub pieczone w piekarniku. Jeżeli do wiosny chcesz pozbyć się brzucha, ograniczaj słodycze kiedy tylko możesz. Słodycze to również cukier do herbaty i słodkie napoje gazowane. Życzę Ci powodzenia i mocno trzymam kciuki!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta