Odchudzanie 14-latki [Porada eksperta]

2013-04-07 20:23

Mam 14 lat i przy wzroście 174 cm ważę 80 kg. Od niedawna zaczęłam sie odchudzać, straciłam już 2 kg. Jem dużo, ale w małych ilościach, ograniczam słodycze. Codziennie ćwiczę (robię m.in. 200 brzuszków) i jeżdżę na rowerze. Nie mam żadnych problemów zdrowotnych. Co powinnam jeść, a z czego zrezygnować?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Piszesz, że jesz dużo, ale w małych ilościach. Lepiej byłoby jeść mało i często. Słodycze najlepiej odstawić zupełnie do wakacji. Chciałabym Ci zaproponować jazdę na rowerze 50 minut dziennie bez zatrzymywania, a brzuszki i inne ćwiczenia dodatkowo. Twoja dieta powinna zawierać wszystko oprócz potraw i produktów tłustych (tylko chude mleko, mięso). Poproś dorosłego, aby Twoje obiady nie były smażone. Proponuję zaczynać i kończyć dzień szklanką mleka 1,5%. Nie zapominaj o 2 porcjach owoców. W pozostałych posiłkach mają znaleźć się warzywa. Nie wykluczaj z diety pieczywa, makaronów, ryżu czy kasz. Jedz je codziennie, ale w małych ilościach. Ryby, mięso na obiad. Proś o dokładanie łyżki oliwy do warzyw obiadowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta