Odchudzanie z brzucha - jak szybko schudnąć? PORADY [Porada eksperta]

2013-12-18 14:06

Mam 171 cm wzrostu i ważę 66 kg, zalegają mi te uciążliwe 6-7kg, które odkładają się tylko w okolicach brzucha i bioder. Swoją motywację oceniam na 4, ponieważ jestem osobą niecierpliwą i szybko się poddaję, gdy nie widzę efektów. Jeżeli chodzi o słodycze, to potrafię bez nich żyć. Ich brak nie wzmaga we mnie żadnych negatywnych uczuć. Myślę, że częściej zaspokajam nimi głód, gdy nie mam czasu zjeść, ale nie zmienia to faktu, że bardzo je lubię. Jeżeli chodzi o wybredność, to moim kłopotem są warzywa, których nie znoszę. Zjadam je jedynie w zupie, ale ich ilość też można policzyć na palcach jednej ręki. Nie lubię kasz, ryżu, a ryby jem tylko smażone. Ciemne pieczywo jest dla mnie ok, ale tylko na krótkich dystansach. Nie jadam żadnych surówek ani sałatek. Jeśli chodzi o warzywa, to do kanapki może być jedynie ogórek, rzodkiewka i czasami papryka. Nie cierpię też wody niegazowanej. Mój przykładowy jadłospis to: kanapki z szynką na śniadanie, coś słodkiego w międzyczasie, na obiad zazwyczaj wybieram kotleta z piersi i ziemniaki, potem znowu coś słodkiego, później jakieś mleko z płatkami czekoladowymi i później na kolację znowu 3 kanapki. Na otuchę dodam, że lubię prawie wszystkie owoce.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Odchudzanie to zmiana sposobu żywienia, jaki był do tej pory. Problemem jest to, że jedne rzeczy lubimy bardziej, inne mniej. Są jednak takie, bez których odchudzanie nie jest możliwe. Mam na myśli produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, wodę i dobre białko mięsa i ryb.

Jeżeli przygotowanie diety z takich posiłków to problem, może Pani skorzystać z produktów gotowych Medidiet, dostępnych już w Polsce.

Dieta powinna składać się z 2 etapów: odchudzania i stabilizacji.

Pierwszy etap to 5 małych posiłków z przewagą warzyw. Są niskokaloryczne i zawierają mnóstwo witamin, minerałów innych biozwiązków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Owoc powinien pojawić się tylko w jednym posiłku, najlepiej rano. W co najmniej 3 posiłkach powinny pojawić się 1-2 łyżki kaszy lub ciemnego ryżu. W każdym posiłku (w pierwszej fazie odchudzania) powinno być chude białko: jaja (bez żółtka), ser biały chudy, chude ryby, drób. Do obiadowych warzyw należy dolać 1 płaską łyżkę oliwy. Chleb może spożywać Pani dwa razy dziennie po 30 g jedna kromka.

Warto pamiętać, aby dieta była urozmaicona, ponieważ tylko taka dieta dostarczy większości niezbędnych składników. Na śniadanie i kolację może Pani zamiast wody wypijać szklankę chudego mleka lub kefiru.

W ciągu całego dnia należy pić jak najwięcej wody mineralnej. Aby przyspieszyć metabolizm, proszę regularnie ćwiczyć. Polecam szybkie marsze po 60 minut 4-5 razy w tygodniu. Te wszystkie zalecenia, bez wysokiej motywacji i chęci do zmiany nawyków są nieskuteczne. Może Pani skorzystać z coachingu dietetycznego, dzięki któremu otrzyma Pani wsparcie i zwiększy motywację.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta