Odpowiednia dieta odchudzająca dla 18-latki [Porada eksperta]

2014-10-23 12:30

Mam 18 lat, 175 cm wzrostu i ważę 74 kg. Waga niby prawidłowa, ale ja się źle czuję w swoim ciele. Piszę, bo chciałabym zrzucić z 5 kg. Chodzę jeszcze do szkoły, nie pracuję, dużo czasu spędzam w domu. Nie jestem uczulona ani nie choruję na nic. Jem 3-4 razy dziennie. Rano dwie kanapki, po południu obiad, na podwieczorek jakiś owoc no i kolacja nie za duża, przeważnie dwie kanapki. Staram się żeby w każdym daniu było jakieś warzywo. Czasami zdarza mi się zjeść trochę czekolady czy jakiegoś wafelka. Szukałam odpowiedniej diety dla siebie ale nie wiem która byłaby dla mnie dobra.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Bardzo dobrze, że jesz regularnie. To bardzo ułatwi ci proces zrzucania masy ciała. Opis posiłków jest dobry. Chciałabym, żeby pieczywo było bez mąki pszennej zawsze z warzywami i chudym białkiem, tj. ser biały, wędlina drobiowa, jajo, ryba wędzona lub pasta rybna np. z tuńczyka. Na drugie śniadanie zjedź owoc. Na obiad wybieraj chude produkty, niesmażone. Na kolację proponuję ci małą maślankę z łyżką otrębów, a na kolację chude ryby z warzywami. W ciągu dnia spożywaj do posiłków 2 łyżki oliwy. Jeśli chcesz podsmażać, to tylko na oleju rzepakowym (wlicz go do tych 2 łyżek). Pomiędzy posiłkami pij wodę, a w razie uczucia głodu, możesz jeść wszystkie zielone warzywa, nawet pomiędzy posiłkami. Aby zobaczyć efekt, rozpocznij ćwiczenia. Bez nich ciało straci elastyczność i efekt będzie spowolniony.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta