Otyłość u 13-latki - jak rozpocząć odchudzanie? [Porada eksperta]

2015-02-10 11:00

Mam 13 lat (w listopadzie skończę 14). Ważę 92 kg i mierzę 169 cm, a 10 października mam wesele cioci. Po 18.00 już nic nie jem, a słodyczy nie jem o 3 tygodni:) Co mam zrobić, żeby schudnąć?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Do października mamy dużo czasu. Super, że planujesz swoją metamorfozę wcześniej. Realnie możesz zredukować ok. 21kg. Jednak, super byłoby gdybyś przed odchudzaniem wykonała badani krwi (cukier, cukier po obciążeniu, TSH, FT3, FT4). Będziemy pewne, że kilogramy, które się nagromadziły, wynikają z nieodpowiedniego stylu życia, a nie z zaburzeń metabolicznych. Myślę, że warto, abyś przekazała taką informację swojemu opiekunowi. Powinnyście zgłosić się do pediatry i poprosić o skierowanie na te badania.

Proponuję ci kilka zasad na początek. Napisz do mnie w maju i zobaczymy, co dalej. Codziennie jedz co 3 godziny. Zawsze jedz śniadanie. Super, że jesz do 18.00. Wyklucz wszystko co smażone. Zapoznaj się proszę z zasadami diety śródziemnomorskiej i wybierz z niej tych kilka, które Ci pasują. Pamiętaj, że woda (1,5-2l dziennie) to twoja najlepsza przyjaciółka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta