Po jakim czasie widać efekty odchudzania? [Porada eksperta]

2014-02-11 15:45

Mam 14 lat. Przy wzroście 170cm ważę 60kg. Rozumiem, że to nie jest nadwaga, jednakże ta tkanka tłuszczowa jest nierównomiernie rozmieszczona. Od klatki piersiowej w górę jestem bardzo chuda. Natomiast mam większy problem z brzuchem i nogami. Od 4 dni zaczęłam inaczej się odżywiać i ćwiczyć, ale nie bardzo wiem co mam jeść, żeby to nie było ani za mało, ani za dużo. Brak mi również motywacji. Kiedyś próbowałam zrzucić na wadze, ale po zaledwie paru dniach skończyłam z tym, ponieważ się denerwowałam, że nie widać efektów. W rzeczywistości rozumiem, że kilka dni to jest za mało na widoczne efekty, ale nie wiem, po jakim czasie mam się spodziewać widocznych zmian.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć Wiktoria!

W 4 lub 5 dobie , organizm zaczyna spalać tłuszcz. Daj sobie miesiąc, aby ponownie wejść na wagę lub się zmierzyć centymetrem. Ponieważ Twoja masa ciała do wzrostu jest bardzo dobra, efekty będą widoczne w wolniejszym tempie. Na naszej stronie poradnikzdrowie.pl masz mnóstwo diet i metod odchudzania. Wybierz tę, która wydaje Ci się najbardziej odpowiednia.

Jeżeli chodzi o Twoją motywację, a dokładnie jej spadek, mogę zaproponować Ci jedno zadanie. Wypisz na małej kartce (takiej, którą możesz mieć zawsze przy sobie) wszystkie powody, dla których chcesz schudnąć. Nawet te najmniej ważne. Proszę tylko, żebyś napisała je pozytywnie, z dobrymi emocjami. W momencie spadku nastroju czy chęci do odchudzania, koniecznie wyciągnij kartkę i przeczytaj powoli, wyobrażając sobie to co zapisałaś. Taka wizualizacja, może zwiększyć Twoją motywację.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta