Problemy z wagą [Porada eksperta]

2013-04-07 16:03

Mam prawie 19 lat i ważę zaledwie 42,5 kg. Zauważyłam że nie tylko nie mogę przybrać na masie ale także chudnę pomimo tego że jem dosyć dużo. Czy z tym ma coś wspólnego to że nie mogę jeść wczesnym rankiem śniadania i po prostu kończę na szklance herbaty? Dlaczego rano nie mam apetytu? Czy to że jadam nie regularnie w ciągu dnia może być przyczyną moich problemów z waga? Ile razy powinnam jeść i jakie produkty wybierać by zwiększyć swoją wagę? Ile powinnam ważyć do wzrostu 161 cm? Bardzo proszę o odpowiedz na te pytania, z góry dziękuję.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Patrząc na twój wzrost, twoja masa ciała jest o ok. 10kg za mała. Przyczyny mogą być różne i powinnaś zacząć od wizyty u lekarza. Zleci Ci wykonanie odpowiednich badań. Zwróć także uwagę na miesiączkę. Czy pojawia się regularnie lub kiedy była ostatnio?. O to powinien zapytać twój lekarz. Myślę, że gdybanie co może Ci być bez możliwości porozumienia się z tobą osobiście, może spowodować większy twój niepokój, a nie o to chodzi. Nie napisałaś czy twoja masa ciała zawsze była niska czy schudłaś w ostatnich miesiącach. Co do twojego apetytu możesz go nie mieć, ponieważ jadasz posiłek ostatni za późno lub jesteś w silnym stresie. Nie mam pojęcia. Podałaś mi za mało informacji. Na pewno na każdego masę ciała wpływa regularność posiłków i to co jemy. Możesz spróbować od delikatnych śniadań jak np. jajko na miękko, chleb z masłem i pomidorem, herbata. Postaraj się jeść 5-6 posiłków co 2 godziny. Między nimi pij soki, przekąsuj orzechy. Jeść powinnaś wszystko: mleko 2%, sery półtłuste, sery żółte, jogurty, maślanki, puddingi, mięso, wędliny, ryby, oliwę, jaja, produkty zbożowę, owoce, warzywa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta