Skutki uboczne leku Metformax [Porada eksperta]

2014-02-21 11:23

Ważę 90 kg (do zrzucenia dobre 20 kg), wzrost 164 cm, 35 lat. Endokrynolog, pod którego opieką jestem (problemy z tarczycą, obecnie wyniki dobre, kontrola torbieli za pół roku) na moje problemy z nadwagą i niemożnością schudnięcia zaproponował mi dietę dla kobiet z cukrzycą typu 2 i Metformax 500 rano i (po tygodniu stosowania) po obiedzie. Na diecie jestem 6 tygodni, schudłam 3,5 kg. Dieta jest OK, nie chodzę głodna, zmieniłam nawyki, ćwiczę, chodzę z kijkami. Ale boję się brać ten lek Metformax, a konkretnie obawiam się, czy nie dostanę właśnie cukrzycy, czy nie rozreguluję sobie organizmu. Jak długo mogę brać te tabletki, czy po ich odstawieniu kilogramy nie wrócą jak bumerang? Mój lekarz nie do końca mi to wytłumaczył. Wiem, że lek jest wg niego bezpieczny. Czy mogłaby mi Pani pomóc rozwiać moje wątpliwości?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Zaproponowana przez lekarza terapia jest idealna w Pani przypadku. To leczenie poza utratą kilogramów i uwrażliwieniem komórek, zmniejszy ryzyko cukrzycy. Przy wadze 90 kg i niskim wzroście ryzyko zachorowania na cukrzycę jest o kilkadziesiąt procent wyższe niż u osoby z prawidłową masą ciała.

Co do długości stosowania leku, proszę zdać się na wiedzę endokrynologa, a nie na opinie internautów. Jeżeli chodzi o efekt jo-jo, nie występuje on po zakończeniu leczenia, a jedynie wtedy, gdy nie zmienia Pani swoich nawyków żywieniowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta