Sterydy, a problemy z wagą [Porada eksperta]

2014-09-30 14:18

W wieku 3 lat leżałam w szpitalu i dostawałam tam przez ok. 2 tygodnie sterydy, a do nich na neutralizację działania jakąś sól (abym w drzwiach mogła się zmieścić - tak lekarze mówili mamie). Po tym czasie zrobiłam się ospała, na nic nie miałam ochoty, w tym również na jedzenie, a mimo to tyłam. Mimo stosowanych diet, ćwiczeń, nic nie pomagało- 3 kg w dół a później powrót, mimo utrzymywanej diety i aktywności. Czy możliwe jest by zażywanie sterydów we wczesnym dzieciństwie skutkowało w życiu po blisko 20 latach? Jak mogę przekształcić to działanie na moją korzyść? Czy w ogóle mam szansę na zmianę mojego wyglądu?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Przewlekłe stosowanie sterydów w dużych dawkach może mieć wpływ na przyrost masy ciała. Nie są one jednak jedynym wyznacznikiem nadwagi, z którą się borykasz. Możesz dla siebie dużo zrobić, więc głowa do góry. Wypiszę Ci kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i sprawdzić czy się do nich stosujesz. Jeśli nie, a chcesz zredukować, można je rozważyć i wdrożyć w życie.

Zacznijmy od systematyczności w działaniu. Czy kiedy podejmujesz dietę i aktywność fizyczną regularnie jej przestrzegasz? Odchudzanie nie może być pewnym epizodem w życiu, a stylem życia. Niestety lub "stety", osoby z nadwagą powinny dbać o siebie zawsze. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na otyłość może być jedzenie na wieczór i podjadanie pomiędzy posiłkami. To jeden z głównych powodów, dla których tyjemy. Zastanawiam się jeszcze, czy okresy pomiędzy dietami, nie są zbyt obfite u pani. Może warto przez 10 dni zapisywać co pani je i ile pani je. Może tu właśnie jest problem? Polecam pani skorzystanie z książki Urszuli Mijakoskiej - Diet Coaching. Dowie się z niej pani wielu ciekawych, konkretnych informacji, co jeść, jak jeść, a przede wszystkim jak rozpoznawać własne potrzeby (tu też: emocjonalne) i nie reagować na nie jedzeniem. Życzę powodzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta