Szybko przytyłam. Jak wrócić do poprzedniej wagi? [Porada eksperta]

2013-09-30 13:01

Witam, mam 165 cm i ważę 59 kg. Gdy miałam 3 latka zaczęłam tańczyć, jednak w zeszłym roku musiałam przestać, bo mam problemy ze stawami (mam też drażliwość jelit). Od tamtej pory przytyłam ok. 10 kg. Udało mi się schudnąć 4 kg, ale trwało to bardzo długo. Chciałabym powrócić do dawnej wagi. Od kiedy pamiętam moje BMI wynosiło troszkę ponad 19, a teraz ponad 21... czasem mam tak, że mało jem, a czasem tak, że ciągle bym jadła. Moja mama mi mówi, że mam grube kości, ale nie czuję się dobrze z tą wagą. Z góry dziękuję ;*

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć Julia! Nie ma czegoś takiego jak grube kości. Ich waga jest stała w danej grupie wiekowej. Może wahać się o zaledwie kilka procent. Aby wrócić do swojej masy ciała, chcę abyś dołożyła aktywność fizyczną. Nie napisałaś jakie masz problemy ze stawami, ale im mniej używasz stawów, tym słabsze się robią. Zastanów się jaką aktywność mogłabyś wykonywać. Skonsultuj się ze swoim lekarzem. Na pewno basen jest dobrym rozwiązaniem.

Proponuję Ci ćwiczyć każdego dnia, a 3 razy w tygodniu - intensywnie. Mając drażliwość jelit, najlepszym rozwiązaniem jest samoobserwacja i wykluczenie z jadłospisu produktów, po których źle się czujesz. Nie napisałaś ile masz lat, co utrudnia mi udzielenie odpowiedzi.

Proponuję Ci dietę na 1200 kcal, gdzie 60% z tego będą stanowiły produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz warzywa. Wyznacz sobie 5 posiłków, w odstępach 3 godzin. 2 posiłki powinny być lżejsze.

Mogą to być sałatki owocowe z dodatkiem kefiru lub maślanki. Porcja nie większa niż kubek. Obiad to przede wszystkim warzywa (bez ograniczeń), ale również kasza gryczana/jaglana/jęczmienna/makaron pełnoziarnisty/ryż brązowy (3 płaskie łyżki). Do obiadu dołóż sztukę mięsa chudego lub ryby. Zdejmuj skórę. Smaż jak najrzadziej. Zawsze używaj oliwy do obiadu. Odmierzaj 1 łyżkę. Na śniadanie i kolację możesz jeść 2 małe ( 2x25g) pieczywa z niewielką ilością tłuszczu do smarowania. Wymiennie spożywaj jajko, plaster sera żółtego, 60g białego sera, kilka plasterków wędliny drobiowej lub 1 plaster szynki. Pamiętaj, aby również przy tych posiłkach dokładać warzywa. Dieta, wysiłek fizyczny i regularne uzupełnianie płynów to podstawa.

Aby pamiętać o wodzie, możesz ustawić sobie w telefonie bezpłatną aplikację, która będzie Ci przypominać o uzupełnianiu płynów. Zabieraj do szkoły 2 butelki 330ml. Warto je wypić w szkole. Pamiętaj, że woda oczyszcza organizm i co ważne transportuje składniki odżywcze do każdej komórki. W skrócie wpływa na odżywianie mózgu, a to przyda się w szkole;-).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta