Ulewanie przez nos u noworodka [Porada eksperta]

2013-09-05 15:01

Witam, mam 1,5 miesięczną córeczkę. Odkąd wyszłyśmy ze szpitala, zaczęło się ulewnie. Problem wciąż narasta. Pediatra zmienił nam mleko z BebilonPronutra na BebilonPepti, teraz jest jeszcze gorzej, dziecko ulewa nosem i buzią jednocześnie po każdym posiłku nawet parę razy. Spełniam wszystkie warunki karmienia, pozycja półpionowa, wypełniony smoczek, po jedzeniu córeczka jest noszona w pozycji pionowej, jednak to nie pomaga. Maleńka jest bardzo niespokojna, dużo płacze i śpi 1-2 godziny dziennie, ciągle wisi na piersi. To bardzo męczące. Boję się, że memu dziecku dolega coś poważnego. Czy to może być refluks żołądka? Jakie są jego objawy? Bardzo proszę o pomoc.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani Patrycjo! Refluks to cofanie się treści pokarmowej z żołądka. Zastanawiam się co oznacza, że dziecko "wisi cały czas" na piersi? Czy ma Pani dietę dziecka mieszaną? Pokarm swój i Bebilon? Jeżeli cały czas je, to może ma dużo pokarmu i nie nadąża trawić, stąd przelewanie?

Proszę spróbować karmić ją co 2-2,5 godziny i nie przystawiać jej w przerwach. 2 godziny snu dziennie, to faktycznie mało, ale o tym trzeba porozmawiać z pediatrą. Płacz może wynikać z kolki, której dodatkowym objawem są nieregularne spięcia i twardnienie brzuszka. Tu oprócz domowych sposobów, pomagają czopki przeciwbólowe.

Pani problem jest zbyt poważny, na poradę bez konsultacji ze specjalistą. Proszę koniecznie udać się do lekarza i nie dać się zbyć, że to normalne, albo że czasem się zdarza. Proszę spytać o refluks. Sama powinna Pani skontrolować masę dziecka przed i po karmieniu, czy przybywa na wadze.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta