Uprawiam sport i nie jem słodyczy ale nie chudnę [Porada eksperta]

2013-04-07 23:59

Mam 15 lat, 168 cm i ważę 65 kg. Czuję się okropnie we własnej skórze, gdy stoję przed lustrem widzę kogoś okropnego i obleśnego. Dość długo toczę walkę sama ze sobą ale sobie nie radzę, bo nie umiem. Dodam że, dużo udzielam się fizycznie, wf, rolki po 4h biegam itp. ale to nie pomaga. Unikam słodyczy. Jednak to nic nie zmienia. Proszę o jakąs radę czy dietę.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Julia! Bardzo mi przykro, że tak bardzo źle się ze sobą czujesz. Na samym początku, zanim rozpoczniesz pracę nad swoim ciałem i równolegle nastawieniem do siebie, proponuję Ci, zgłosić się do lekarza pediatry i wykonać podstawowe badania krwi. Absolutnie nie sugeruję, że jesteś na coś chora, jednak odchudzanie wiąże się ze zmianą metabolizmu i warto skontrolować jak różne parametry medyczne wyglądają dzisiaj. Kiedy patrzysz w lustro i nie podoba Ci się Twoje odbicie, wprowadzasz się w kiepski nastrój, dołujesz się. Z takim nastawieniem odchudzanie jest bardzo trudne. Jeżeli będziesz patrzeć na siebie jak na kogoś okropnego czy obleśnego, jak piszesz to praca z kimś takim będzie bardzo, bardzo trudna. Jesteś dla siebie zbyt surowa. Zaczęłabym to odchudzanie od zmiany nastawienia do siebie. Nie mówię tu o oszukiwaniu się i mówieniu: "jestem piękna", ale bardziej: "jestem wspaniałą dziewczyną i chcę sobie pomóc. Chcę robić rzeczy dla siebie, dzięki którym spoglądanie w lustro będzie coraz milsze". Zadbaj o siebie, o swoje wnętrze. Jak Ty będziesz patrzyła na siebie z taką niechęcią, to inni też tak będą Cię odbierać. Zobacz jak jest z uśmiechem. Jeśli patrzysz na kogoś i uśmiechasz się, bardzo często dostaniesz taki uśmiech z powrotem. Podsumowując: odchudzanie to nie tylko zmiana sposobu żywienia, ale również zmiana sposobu myślenia o sobie. Jeżeli chodzi o zasady żywienia to jest ich 5 najważniejszych: 1. jedz małe, regularne posiłki co 2,5-3 godziny 2. pij ok. 2 litrów wody mineralnej przez cały dzień 3. zwiększ ilość warzyw i dodaj je do każdego posiłku 4. ogranicz do minimum tłuszcz zwierzęcy 5. ćwicz intensywnie 3 razy w tygodniu lub każdego dnia ok. 45 minut - marsz, basen. Powodzenia Julia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta