Własna dieta odchudzająca 17-latka - czy jest dobra? [Porada eksperta]

2015-02-03 14:39

Mam 17 lat, 184 cm wzrostu i wcześniej ważyłem 93 kg. Obecnie, gdy rozpocząłem treningi oraz dietę, schudłem po 4 dniach do wagi 91,7 kg, moja wymarzona waga to 75 kg. Moje odchudzanie polega na stosowaniu własnej diety, która wygląda następująco: 1-3 tydzień: 7.00 - płatki owsiane na mleku z rodzynkami oraz suszonymi morelami, 10.00 - bułka wieloziarnista z szynką oraz sałatą, 13.00 - bułka wieloziarnista z szynką oraz sałatą, 16.00 - pieczony kurczak w papirusie bez dodatku tłuszczu oraz sałatka (czyt. sałata lodowa + ogórek), 19.00 - serek wiejski + 3 kromki chleba żytniego oraz pomidor; 2-4 tydzień: 7:00 - serek wiejski + 3 kromki chleba żytniego oraz pomidor, 10:00 - bułka wieloziarnista z szynką oraz sałatą, 13:00 - bułka wieloziarnista z szynką oraz sałatą, 16:00 - pieczony łosoś + sałatka (czyt. sałata lodowa + ogórek), 19:00 - jajecznica + chleb żytni. Napoje to tylko woda oraz zielona herbata. Moje treningi polegają na ćwiczeniu na orbitreku po 60 min dziennie, przez 3-4 dni w tygodniu, odstępy pomiędzy ćwiczeniami to 1 dzień, i nic innego. Chciałbym prosić o jakieś rady odnośnie do mojej "diety" i ćwiczeń.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Bardzo dobra dieta i aktywność fizyczna dopasowane idealnie do celu, który chcesz osiągnąć. Nie wiem, czy spożywasz tłuszcze roślinne. Są bardzo ważne i niezbędne podczas odchudzania. Postaraj się, aby każdego dnia znalazły się w twojej własnej diecie. Wybieraj oliwę z oliwek, olej rzepakowy, awokado, orzechy. W razie głodu, który będzie utrzymywał się dłuższy czas, zwiększ ilość produktów zbożowych pełnoziarnistych, takich jak kasza, ryż czy makaron.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta