Jak ćwiczyć, żeby wyszczuplić uda? [Porada eksperta]

2014-12-01 13:57

Mam 21 lat i mam problem z udami. Moja waga to 56 kg. Jestem szczupła, ale jak tyję wszystko idzie mi w uda. Nie wiem jak zgubić kilka centymetrów w samych udach. Czy istnieją na to jakieś ćwiczenia?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Miejscowa redukcja lub ukierunkowanie na utratę tkanki tłuszczowej z wybranej partii ciała, np. ud, to jeden z najbardziej powszechnych i najsilniej zakorzenionych mitów treningowych. Już w 1971 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim udowodniono, że spalanie tkanki tłuszczowej nie zachodzi miejscowo w obrębie pracujących mięśni, lecz w całym ciele. Wnioski te zostały potwierdzone również w nowszych badaniach. Wbrew faktom, utarte mity z dużym efektem wykorzystują reklamodawcy, producenci, a nawet najsłynniejsza polska trenerka, promując „ćwiczenia wzmacniające na płaski brzuch”.

Przede wszystkim zmień swoje nawyki żywieniowe. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z artykułów zamieszczonych na naszym portalu lub skonsultuj się z dietetykiem. Dodając trening siłowy do swojego planu treningowego, zadbasz o metabolizm, unikniesz efektu jojo oraz… zmienisz proporcje ciała! Wówczas, po nieznacznym zwiększeniu masy mięśniowej górnej partii ciała, spalając tkankę tłuszczową będziesz wyglądała korzystniej nawet wtedy, gdy zmniejszą się obwody np. ramion.

Treningiem, który sprzyja utracie tkanki tłuszczowej, bez znacznej utraty tkanki mięśniowej, jest trening interwałowy (trening o zmiennej intensywności), czyli np. HIIT, Tabata. Powodzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta