Masywne uda, duży brzuch: jak rozpocząć modelowanie sylwetki? [Porada eksperta]
Mam 17 lat, 165 cm i ważę 74 kg. Trenowałam wioślarstwo przez 3 lata. Uda zrobiły mi się potężne. Od jutra zamierzam wziąć się za ćwiczenia i dietę. Nie oczekuję szybkich, lecz raczej widocznych efektów. Chcę widzieć postęp, mieć motywację i wiedzieć, że warto, bo jednak tego najbardziej mi brakuje. Najgorsze są masywne uda, duży brzuch, boczki i "podwójne" kolana. Jakie treningi? Które będą przynosiły najlepsze efekty (choćby to był miesiąc)? Nadmienię, że mam problemy z odcinkiem krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa i staram się go nie obciążać.
Problemy w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa mogą mieć różne przyczyny. Jeśli nie masz zdiagnozowanej przypadłości, odwiedź koniecznie specjalistę, który powinien wykonać odpowiednie badania i stwierdzić, co ci dolega. Dopóki nie poznasz diagnozy, unikałabym treningu na siłowni. Dobrym rozwiązaniem mogą być średnio intensywne zajęcia fitnessu grupowego z doświadczonym instruktorem. Typowe zajęcia fitnessu poprawią twoją postawę, wzmocnią ciało i obejmą rozciąganie, dzięki czemu kompleksowo zadbasz o swój kręgosłup, unikniesz przeciążenia i nadmiernego napięcia. Dolegliwości bólowe powinny z czasem zniknąć całkowicie. Trenuj 3-4 razy w tygodniu. W dążeniu do twojego celu istotna jest także dieta: pełnowartościowe, regularne posiłki z odpowiednią ilością błonnika. Wprowadź 4-5 posiłków dziennie, możesz zastąpić węglowodany proste złożonymi, spożywaj świeże warzywa, unikaj cukru, tłustych potraw.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.
Inne porady tego eksperta