Otyłość brzuszna i problemy z kręgosłupem - jakie ćwiczenia? [Porada eksperta]
Mam spory kłopot z otyłością brzuszną. Dwa lata temu urodziłam dziecko w wieku 40 lat, pierwsze. Brzuch pozostał i to spory, wygląda jak ciążowy. Biorę systematycznie leki na niedoczynność tarczycy. W ciąży przyplątała mi się cukrzyca, ale obecnie nie choruję na nią. Nie wiem, jak mogę ćwiczyć, bo mam też problemy z kręgosłupem szyjnym i piersiowym. Proszę o jakąś poradę, bo nie wiem już, co mam robić.
Otyłość brzuszna, inaczej nazywana np. otyłością typu jabłko, może być spowodowana nieodpowiednim stylem życia, sposobem odżywiania, brakiem aktywności ruchowej, jak również może mieć podłoże hormonalne, genetyczne czy psychiczne. Jej powikłania to choroby metaboliczne, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia i układu ruchu. W badaniu IDEA z 2006 roku stwierdzono, że dla tego typu otyłości zazwyczaj towarzyszą inne czynniki ryzyka, uznawane za składowe zespołu metabolicznego: nadciśnienie tętnicze, wysokie stężenie triglicerydów, niskie stężenie cholesterolu HDL i/lub wysoka glikemia.
W przypadku pani problemów z kręgosłupem warto stopniowo wprowadzić do swojego planu dnia coraz dłuższe/ szybsze marsze lub zapisać się na basen czy aqua aerobik (fitness w wodzie). Ponadto dieta powinna być zdrowa i powodować redukcję tkanki tłuszczowej. Należy wykluczyć używki. Przede wszystkim należy się jednak udać do lekarza, który zleci badania oraz jednoznacznie stwierdzi, czy jest pani obciążona zespołem metabolicznym. Ciąża, niedoczynność tarczycy, cukrzyca ciążowa oraz sama otyłość brzuszna prawdopodobnie spowodowały znaczne zmiany hormonalne. Być może zmianie stylu życia będzie musiała towarzyszyć terapia farmakologiczna.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.
Inne porady tego eksperta