Chciałabym schudnąć [Porada eksperta]

2013-02-19 17:21

Witam, mam na imię Ola. Chciałabym trochę schudnąć, a najbardziej z ud, ponieważ są bardzo grube. Może kilka słów o sobie: odżywiam się normalnie, nie umiem sobie czegoś odmówić, niezbyt dużo ćwiczę, tylko tyle co na w-f, ale chciałabym dostać jakaś dietę na dwa tygodnie i ćwiczenia na ten czas. Chciałabym schudnąć 4-5 kg. Wiem, może to za dużo, ale tyle chce.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Ola! Faktycznie bardzo duże masz wymagania, ale niestety odchudzanie to ciężka praca. Nie znaczy to oczywiście, że odchudzanie jest niemożliwe. Jednak aby schudnąć 5kg i potem nie przytyć ponownie potrzebujesz ok. 5-10 tygodni. Na pewno znajdziesz w internecie diety, które zaproponują Ci ubytek 5kg w 2 tygodnie, ale z fizjologicznego punktu widzenia, nie stracisz 5 kg tłuszczu. Stracisz wodę, trochę mięśni i odrobinę tłuszczu. Organizm w ciągu kolejnych tygodni będzie chciał szybki odrobić straty i znowu Twoja masa ciała wzrośnie. Oczywiście wzrośnie bardziej niż przed odchudzaniem. Tak właśnie jest z efektem jo-jo. Organizm odkłada więcej. Nie napisałaś ile masz wzrostu i ile ważysz, więc nie mam możliwości zaproponowania Ci żadnego jadłospisu. Te parametry są niezbędne do stworzenia modelu żywieniowego. Wyślij mi te informacje, a będzie zdecydowanie łatwiej udzielić Ci odpowiedzi. Do tego czasu zastanów się, jak będziesz chciała sobie poradzić z tym, że nie potrafisz odmawiać.Jak wytrwać w postanowieniach, kiedy wokół tyle pokus? Kolejna ważna rzecz podczas odchudzania to ćwiczenia. Niestety same zajęcia wychowania fizycznego to zdecydowanie za mało. Jeżeli chcesz, aby Twoje ciało pięknie wyglądało po redukcji tłuszczu, ćwiczyć powinnaś ok. 5 x razy w tygodniu. Sama dieta spowoduje, że Twoje ciało po schudnięciu będzie bardziej wiotkie. Wybierz taki rodzaj aktywności, który najbardziej Ci odpowiada i ok. godziny dziennie ćwicz. Czekam na Twój list dotyczący pomiarów ciała.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta