Co można jeść po przeszczepie wątroby? [Porada eksperta]

2014-01-24 11:51

W 2007 roku miałem przeszczep wątroby. W rok po przeszczepie przytyłem 40 kg. Podobno był to efekt brania sterydów. Po trzech latach sterydy odstawiono i zacząłem tracić na wadze. Ubyło mi 23 kg i waga stanęła. Trwa to już ponad trzy lata. Teraz stwierdzono u mnie podwyższony poziom kreatyniny (2,4). Na pewno źle się odżywiam, ale nikt nie umiał mi przedstawić optymalnego jadłospisu. Nie chodzi mi o powiedzenie, że "tego nie wolno, a to możesz jeść", ale o dokładny harmonogram jedzenia i konkretne potrawy. Czy mogłaby Pani coś takiego dla mnie stworzyć? Albo podać jakąś publikację na której mógłbym się oprzeć planując swoje posiłki? Gdy czytam to co znajduję w internecie, to praktycznie nie powinienem niczego jeść, ale że żyć trzeba, zwracam się do Pani z moja gorącą prośbą.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Panie Tadeuszu!

Poruszył Pan dwie kwestie. Przede wszystkim dieta po przeszczepie i podwyższony poziom kreatyniny. Jestem w stanie udzielić Panu odpowiedzi na pierwsze pytanie.

Co podwyższonego poziomu kreatyniny, niezbędny jest kontakt z lekarzem. Do podwyższonego poziomu dochodzi przy nieprawidłowej pracy nerek. Co się dzieje dokładnie i co ewentualnie może się dziać, wykracza poza moje kompetencje, a na pewno poradę online.

Skupię się na diecie. Od przeszczepu minęło dużo czasu. Spokojnie Pana dieta może opierać się na założeniach Piramidy Żywieniowej. Już piszę o co chodzi. W diecie powinny zawierać się:

 

  • pełnoziarniste produkty, 
  • warzywa, 
  • owoce, 
  • mleko, 
  • nabiał (bez serów pleśniowych), ale z niską zawartością tłuszczu, 
  • chude mięso (pierś z kurczaka, indyk) 
  • oraz ryby. 

 

Powinien Pan wykluczyć z diety: gotowe produkty np. zupki w proszku, potrawy smażone, potrawy grillowane na węglu, sosy oparte na tłuszczu, wszelkie wywary i tłuste jedzenie oraz niektóre słodycze (o tym później).

Proszę swoją dietę rozłożyć na 5-6 małych posiłków. To ograniczy lub wykluczy podjadanie pomiędzy posiłkami, które utrudnia zrzucenie nadwagi. Do każdego posiłku i pomiędzy posiłkami proszę wypijać wodę z niską zawartością sodu (łącznie 2l/dz). Część wody może zastąpić herbatą ziołową, mlekiem, sokami naturalnymi (nie napoje i nektary). Bardzo ważne jest, aby po przeszczepie wątroby przestrzegać czystości w kuchni (mycie dokładnie produktów), aby uniknąć zatrucia, z którym będzie walczyć Pana wątroba. Co do samej diety, nie musi być ona ścisła. Ważne, aby czuł się Pan najedzony, ale nie przejedzony. Zdecydowanie powinny przeważać warzywa i produkty pełnoziarniste, czyli np.

 

  • śniadanie - płatki, 
  • drugie śniadanie i lunch - kanapki, 
  • obiad - kasze, 
  • kolacja - sałatka, w której będą otręby. 

 

Produkty mleczne powinny być również spożywane codziennie. 2 szklanki mleka lub inny chudy produkt mleczny plus gruby plaster sera białego. Wybierając wędliny do kanapek, warto czytać etykiety. Im mniej konserwantów i soli, tym lepiej dla Pana. Jeżeli ma Pan czas i możliwość, proponuję samemu upiec w piekarniku udziec z indyka (dobrze smakuje przyprawiony rozmarynem) i spożywać do kanapek czy sałatek.

Zamiast kotletów, można przygotowywać pulpety. Kupuje Pan mięso drobiowe lub cielęcinę, miesza z płatkami orkiszowymi i jajkiem, delikatnie doprawia i wrzuca na gotującą się wodę lub rosół.

Ważne są również warzywa. Zawarte w nich składniki, wspomagają pracę wątroby.

Co do owoców, proszę je bardzo dokładnie myć i najlepiej spożywać tylko nasze rodzime. Te przyjezdne mają więcej dodatków chemicznych.

Co do tłuszczu, może go Pan stosować codziennie i w umiarze. Proszę, aby były to 3 płaskie łyżki oliwy rozłożone na cały dzień. Nie wypijane, a dodawane do potraw.

Najnowsze badania mówią, że może Pan pić kawę (działa korzystnie na regenerację wątroby), oczywiście z rozsądkiem -ok. 2 dziennie.

Alkohol do końca życia należy odstawić.

Gdyby moja odpowiedź była niewyczerpująca, proponuję indywidualną konsultację. Ciepło pozdrawiam i życzę dużo zdrowia. Katarzyna Pryzmont.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta