Dieta przy niedoczynnosci tarczycy - 54 lata [Porada eksperta]

2013-04-05 12:13

Mam 54 lata, wzrost 159 cm, waga 68 kg. Mam niedoczynność tarczycy spowodowaną operacją (miałam komórki nowotworowe w guzku cieśni), którą miałam 7 lat temu. Z wagi 58 kg doszłam przez ostatnie 5 lat do wagi 68 kg. Przyjmuję codziennie Letrox - 100 mg. Nie umiem sobie poradzić z doborem odpowiedniej diety. Pracę mam siedzącą, ale dla zdrowia i kondycji do pracy chodzę pieszo (3 km), auto odpuściłam. Proszę o pomoc! Nie marzę już o 58 kg, ale gdybym mogła chociaż zejść do wagi 60-61 kg, byłabym przeszczęśliwa! Bardzo, bardzo proszę o pomoc, o ile jest to w ogóle możliwe.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam Pani Mario! Proszę dokładnie przeanalizować ostatnie kilka lat, czy sposób Pani jedzenia się nie zmienił. Może wielkość porcji uległa zmianie lub spożywa Pani za duże posiłki wieczorem. W redukcji kilogramów nie potrzebuje Pani żadnej szczegółowej diety. Wręcz przeciwnie, większość z nich spowalnia metabolizm, a tego absolutnie nie chcemy. Podstawą leczenia otyłości w niedoczynności tarczycy jest regularny wysiłek fizyczny, właściwie każdego dnia. Obok spacerów, które mają być szybkie i bez zatrzymywania, trwające ok. 50 minut, powinny się pojawić również ćwiczenia na poszczególne partie ciała. Warto wybrać klub fitness w pobliżu domu czy pracy, wykupić karnet i regularnie uczęszczać na gimnastykę 3 razy w tygodniu. Co do zaleceń żywieniowych, myślę, że są one dobrze Pani znane. Trzeba je zacząć stosować. Mam na myśli małe, regularne posiłki, z niska zawartością tłuszczu, gotowane, z dużą ilością warzyw i produktów pełnoziarnistych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta