Jak nastolaka ma schudnąć z uzależnieniem od słodyczy? [Porada eksperta]

2013-04-01 23:54

Mam 13 lat, 152 cm wzrostu i ważę 52 kg. Bardzo bym chciała schudnąć w rok 6 kilogramów, żeby we wrześniu wyglądać szczuplej, ale niestety mam taką wadę, bo jestem uzależniona od słodyczy i nie mogę ich sobie odmówić, mimo, że bardzo chcę. Jestem typową "gruszką" z wystającym brzuchem i grubymi udami, o twarzy nie wspomnę ile jest na niej tłuszczyku. Nie umiem schudnąć i proszę panią o pomoc! W mojej rodzinie nadwaga jest dziedziczna: dziadek miał nadwagę, mama ma nadwagę, a moja ciocia jest otyła i siostra też. Ja już na szczęście nie jestem, ale przy wzroście 140 cm ważyłam właśnie tyle ile teraz i nazywali mnie wtedy maciorą. Moja babcia ma tendencję do przynoszenia codziennie jakiś ciastek, batonów, drożdżówek i wszystkich śmieci tego świata, a dzisiaj na kolację chciała mi zrobić fasolkę po bretońsku. Niestety jadam obiady w szkole i bynajmniej nie jest on przygotowany na parze, często jest bardzo wysoko kaloryczny. Co mam zrobić, żeby znów wyglądać tak jak wtedy gdy miałam 2 latka? Ja chyba nigdy nie słyszałam od nikogo, że jestem szczupła i to wszystko rzez moją "kochaną babcię" :'( Proszę panią o pomoc. Mogłaby mi pani ułożyć jakąś dietę niskotłuszczową z uwzględnieniem tego obiadu w szkole? On wynosi od 300 do 500 kcal bez zupy. Byłabym bardzo wdzięczna.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Basiu! Twoja wypowiedź wydaje się być bardzo dojrzała. Nie przejmuj się tym, że nadwaga jest w Twojej rodzinie, jak piszesz "dziedziczna". To tylko niewielki % , jaki wpływa na całość Twojego problemu. Obok idą czynniki środowiskowe, nawyki z dzieciństwa i wiele innych. Zastanawiam się, czy ułożenie diety jest dla Ciebie rozwiązaniem. Jak poradzisz sobie w sytuacji,w której mimo diety ode mnie, babcia przyniesie drożdżówkę lub inna słodkość, którą lubisz. Skupmy się bardziej na tym dlaczego chcesz schudnąć? W czym przeszkadza Ci Twoja masa ciała? Jesteś w tym wieku, w którym ciało dziewczynki, staje się ciałem kobiety. Stąd może dojść do przyrostu masy ciała. Najlepszym rozwiązaniem jest wysiłek fizyczny. Najlepiej każdego dnia. Sama dieta nie wystarczy. Zastanów się, ile dziennie możesz poświęcić na ćwiczenia. Wiedz, że po 30 minucie spalanie tłuszczu jest najbardziej intensywne i trwa 15-20 minut. Uzależnienie od słodyczy to mocne słowo. Czym się różni ono dla Ciebie, od zwykłego lubienia słodyczy? Czy gdyby babcia przestała je przynosić to nie dałabyś rady bez nich żyć? Jeśli tak, to faktycznie stanowi to dla Ciebie problem. Może wystarczy rozmowa z babcią czy z mamą i prośba, aby takich produktów nie było w domu. One faktycznie tuczą i są bardzo, bardzo niezdrowe. Ponieważ jesteś bardzo młoda, nie mogę zaproponować Ci żadnej konkretnej diety, bo Twoja masa ciała nie wskazuje na nadwagę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta