Jaka dieta dla 13-latki z otyłością i niedoczynnością traczycy? [Porada eksperta]

2015-02-23 14:52

Mam 13 lat, 170 cm wzrostu, ważę 95 kg. Chciałabym dowiedzieć się, jakie ćwiczenia wykonywać, co jeść i ile. Wspomnę jeszcze, że choruję na niedoczynność tarczycy.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cieszę się, że napisałaś o tym, że chorujesz na niedoczynność tarczycy, bo to zaburzenie ma całkiem spory wpływ na przybieranie na wadze. Mam nadzieję, że jesteś pod opieką lekarza. Bez wyregulowania hormonów, redukcja masy ciała jest niemożliwa, dlatego pamiętaj o tym, aby regularnie przyjmować leki i wykonywać badania kontrole. Proponuję odstawić brokuły, brukselkę i kapusty. To warzywa krzyżowe blokują funkcje tarczycy, zwłaszcza gdy jemy je na surowo. Zdania, czy i w jakim stopniu obróbka termiczna niweluje niebezpieczeństwo, są podzielone. Naturopatyczne podejście zdecydowanie jest przeciw warzywom krzyżowym w przypadku niskiej pracy tarczycy lub niedoczynności. Warto wiedzieć, że jest kilka czynników, które utrudniają pracę tarczycy, tj. stres, zanieczyszczenia na żywności, infekcje, naświetlania, różne choroby autoimmunologiczne, gluten, fluor, chlor, brom, zbyt mało węglowodanów w diecie. To, co ci proponuję, to kupić książkę na temat diety bezglutenowej. Tam znajdziesz bardzo dużo cennych wskazówek i nic nie zostanie pominięte.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta