Jestem anorektyczką, ale chcę przytyć [Porada eksperta]

2013-04-05 0:52

Mam 17 lat, 156 cm wzrostu i 36.5 kg wagi - jestem anorektyczką. Bardzo chcę przytyć, ale we właściwy i zdrowy sposób. Mama mi w tym nie pomaga, jej kuchnia jest bardzo tłusta, co mnie zniechęca do jedzenia. Większość obiadów przygotowuje na patelni z dużą ilością oleju. Mama chce żebym jadła więcej słodyczy, żebym tylko przybrała na wadze. Obecnie nie czerpię żadnej przyjemności z jedzenia. Co powinnam jeść i w jakich ilościach?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Nie napisałaś, ile spożywasz kalorii lub jak wygląda Twój jadłospis, więc nie wiem od jakiej kaloryczności zwiększyć Twoją dietę. Zanim o samej diecie, ważne jest aby Twoja mama poznała zasady Racjonalnego Żywienia, aby we właściwy sposób Ci pomagać. Przygotowywanie przez nią tłustych posiłków i zachęcanie do spożywania dużej ilości słodyczy, może wynikać z niewiedzy. Taki sposób zwiększania wagi jest bardzo niezdrowy, ale w przypadku anoreksji, każdy sposób będzie dobry, żeby tylko dana osoba zaczęła jeść. Pierwsze co musisz zrobić to obliczyć ile kalorii spożywasz w ciągu dnia. Skorzystaj z tabel kalorycznych dostępnych w internecie. Nie patrz na zawartość cukru, tłuszczu itd. Interesują Cię tylko kalorie. Jak obliczysz ilość spożywanych kalorii, dołóż sobie w pierwszym tygodniu do każdego dnia 200 kcal (ale rozbite na 2 lub więcej posiłków). Kolejny tydzień to zwiększenie o kolejne 100 kcal, kolejny o 200 kcal i tak naprzemiennie jak uzyskasz dietę 1000-1200 kcal. Aby zachować zdrowie codziennie jedz: oliwę z oliwek, 2 różne owoce, warzywa różne, ulubione produkty zbożowe, mleko 1,5% tłuszczu lub zamienne produkty mleczne (ale nie 0% tłuszczu!!!). Od oliwy nie przytyjesz, jeżeli będziesz używała 2 łyżek dziennie do 2 różnych sałatek. Pamiętaj, że w ciągu tygodnia powinnaś spożyć 2-3 porcje ryby (ale nie smażonej) i 3-4 razy w tygodniu mięso. Napisz proszę za miesiąc jak wygląda Twoja praca z jedzeniem. Wszystko zapisuj.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta