Mam 13 lat i obsesję na punkcie odchudzania [Porada eksperta]

2013-10-21 23:14

Mam 13 lat w 4 klasie podstawówki zaczęłam się przejmować dietą, ale nie aż tak bardzo jak przez ostatni rok. W listopadzie ważyłam około 48 kg, a po upływie ok. 2 tygodni moja waga wynosiła 42-43 kg przy wzroście ok. 157 cm. Potem ponoć byłam blada i brzydko wyglądałam, ale w tym czasie czułam się bardzo szczęśliwa, bo straciłam na wadze itp. Teraz upłynął prawie rok, a ja ważę 45 kg i mam 160 cm. Bardzo mało urosłam, bo tylko 3 cm przez rok. Zmuszałam się do wymiotów, przez co mam refluks i jadę pojutrze na gastroskopię. Kiedy staję na wadze i widzę, że ważę 40 dag więcej, to od razu płaczę. Dzieje się tak zawsze, a ja nie potrafię tego zatrzymać. Ostatnio brałam czopki na przeczyszczenie. Zawsze kiedy dużo ważyłam, to płakałam jeszcze bardziej, kiedy ważę mniej, to jestem bardzo szczęśliwa - jednak cały czas mam strach przed utyciem. Lubię rozmawiać o odchudzaniu, a zawsze, kiedy poznaję nową osobę, to pierwsze co robię, to automatycznie patrzę na jej budowę ciała - wiem, że to dziwne, ale ja patrzę na brzuch, na moje biodra. Łapię się za nie i zaczynam płakać. Mój obwód w talii to 62 cm a w biodrach (aż) 77. Ważę teraz 45 kg, czyli tyle ile ok. 1.5 roku temu. Nie potrafię zmienić tego, że mój codzienny problem to waga.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć Agata! Kiedy czytam co napisałaś, wyobrażam sobie dziewczynkę, którą porywa lub zaczyna porywać groźna choroba. Wiąże się z nią obsesja, chudość, strach przed przytyciem i stopniowe zniekształcenie własnej sylwetki w lustrze. Będziesz chudła, ale będziesz widziała się grubszą.

Niestety przy tej chorobie wypadają włosy, łamią się zęby, zaczyna rosnąć meszek na całym ciele, narządy pracują wolniej, zaczynają chorować, a w niektórych przypadkach kończy się tragicznie. Im szybciej powiesz o swoich objawach rodzicom i poprosisz, żeby zapisali Cię do psychologa, tym większa szansa, że wyzdrowiejesz. Ta choroba klasyfikuje się do zaburzeń odżywiania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta