Problemy z odżywianiem - napady łaknienia [Porada eksperta]

2014-10-30 15:46

Zgłaszam się do państwa z problemem. Kilka miesięcy temu byłam niezadowolona ze swojego wyglądu, ważyłam 65 kg i wyglądałam okropnie. Rozpoczęłam dietę i w ciągu 5 miesięcy schudłam 20 kg. Byłam wycieńczona i wychudzona. Gdy zaczęłam normalnie jeść pojawiły się napady kompulsywne. Nie daję rady ich powstrzymać. Gdy tylko zostaję sama rzucam się na jedzenie choć nie czuję głodu. Wielokrotnie próbowałam już temu zaprzestać, ale nie potrafię. Waga wróciła do poprzedniej i wciąż rośnie. Proszę o poradę, co mogę z tym zrobić?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Rozumiem, że może się pani czuć fatalnie. Reakcja pani organizmu jest normalna po tak dużej redukcji. Masa ciała, którą pani osiągnęła była anorektyczna, jednak pani organizm nie poszedł w kierunku zaburzenia odżywiania jakim jest anorexia nervosa, kompulsywne objadanie. Leczeniu kompulsji może podjąć się dietetyk, jednak najlepszy rozwiązaniem byłoby umówić się ze specjalistą od zaburzeń odżywiania. Proszę napisać z jakiego jest pani miasta, to będę mogła kogoś pani polecić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta