Refluks i nietolerancja laktozy - jaka dieta? [Porada eksperta]
Mam zdiagnozowany refluks, zauważyłem też wtórną nietolerancję laktozy. Nie palę, nie piję, nie spożywam kawy, napojów gazowanych, herbaty. Co jakiś czas staram się powrócić do biegania - w tym półmaratonów. Mam bardzo ubogą dietę. bo nie wiem. jakie produkty powinienem spożywać przy mojej chorobie. Zauważyłem, że szkodzi mi pomidor, no i oczywiście potrawy tłuste, których staram się unikać. Bardzo proszę o jakieś wskazówki, z jaki produktów przygotowywać jedzenie i czego unikać?
Panie Michale! Poniżej przedstawiam listę produktów, których warto unikać:
tłuste potrawy, tłuste mięso i drób np. tłusta wieprzowina, mięso z gęsi, kaczki, golonka, żeberko. Niewskazane są również tłuste wędliny, takie jak: baleron, salami, pasztet, salceson, tłusta kiełbasa. Należy unikać tłustego nabiału, np. żółtych serów, serów camembert, brie, serów topionych i pleśniowych. Osoby z refluksem żołądka powinny trzymać się jak najdalej od fast- foodów. Nie wolno jeść takich potraw jak hamburgery, hot- dogi, cheesburgery, frytki. Przy refluksie żołądka niewskazane jest jedzenie potraw smażonych. Z warzyw niewskazane jest jedzenie ogórków, pomidorów i cebuli. Zwłaszcza jedzenie cebuli w nadmiarze może przyczynić się do powstawania refluksu. Nie można, jeśli się ma refluks żołądka, robić sobie zasmażek z cebuli. Należy unikać potraw z octem oraz marynowanych grzybów, warzyw i owoców. Niezalecane jest również przy refluksie dodawanie sosu winegret do potraw. Trzeba unikać potraw ostrych z dodatkiem pieprzu, curry, chili. Nie należy jadać pikantnych dań kuchni meksykańskiej czy chińskiej. Soki owocowe z pomarańczy i cytryny mogą powodować i zwiększać uczucie zgagi. Przy refluksie żołądka nie należy pić mocnej kawy i herbaty, zwłaszcza na czczo. Napoje alkoholowe są niedozwolone i szkodliwe w przypadku tej choroby. Osoby z refluksem żołądka powinny zadbać o to, aby nie nosić obciskających ubrań, pasków albo po prostu poluzować je przy jedzeniu.
Ponadto, warto zadbać o regularność posiłków - jeść mniejsze porcje, a częściej w jednakowych odstępach czasu, na przykład co trzy godziny. Warto zmniejszyć porcje posiłków. Jeżeli do tej pory lubiłeś jeść obfite posiłki, musisz z tego zrezygnować. To nasila objawy refluksu, ponieważ obniża się napięcie dolnego zwieracza przełyku, bo żołądek się rozciąga pod wpływem treści pokarmowej. Taki stan może powodować zrzucenie miazgi pokarmowej z powrotem do przełyku. Warto jeść posiłki w spokoju, bez pośpiechu, dokładnie przeżuwać każdy kęs. Zbyt szybkie jedzenie powoduje, że połykamy powietrze, a ściany naszego żołądka rozciągają się. Taki stan dodatkowo nasila objawy choroby refluksowej przełyku. Staraj się nie jeść zbyt późno wieczorem i nocą. Najlepiej ostatni posiłek jeść dwie, trzy godziny przed położeniem się spać. Nasilenie się objawów możemy odczuwać w nocy w pozycji leżącej, gdyż wtedy nie działają odpowiednio mechanizmy, które odpowiadają za samooczyszczanie się przełyku.
Jeżeli palisz, to najlepiej rzuć ten nałóg. Podobnie w przypadku picia alkoholu. Te nałogi sprawiają, że obniża się ciśnienie dolnego zwieracza przełyku. Palenie powoduje zmniejszone wydzielanie śliny, która jest odpowiedzialna za oczyszczanie przełyku z zalegającej treści pokarmowej. Wskazana jest dieta lekkostrawna i ograniczenie substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego
Dieta na refluks jest dobrym sposobem, aby nie mieć problemów z pieczeniem przełyku. Jest również bardzo pomocna w leczeniu farmakologicznym. Oprócz odpowiedniej diety, możesz zastosować jeszcze inne metody leczenia refluksu. Polecam książkę -poradnik dla pacjenta lek. Konrada Kokurewicza "Choroba refluksowa".
Jeżeli chodzi o nietolerancję laktozy, można wykluczyć produkty, które ją zawierają lub kupić w aptece enzym laktazę, który umożliwi Panu spożywanie tych produktów.
Przykładowy jadłospis przy refluksie:
Pierwsze śniadanie - bułka z twarogiem, ogórkami i rzodkiewką. Sok jabłkowy lub sok z buraków.
Drugie śniadanie - pieczywo żytnie, z margaryną, szynką chudą drobiową, ogórkiem.
Obiad - zupa warzywna z ziemniakami i marchewką, filet z indyka gotowany, ziemniaki gotowane, marchew gotowana. Kompot z truskawek.
Podwieczorek - jogurt naturalny odtłuszczony, jabłko.
Kolacja - chleb żytni z margaryną, wędlina drobiowa, banan
Zastosowanie się do zasad diety przy refluksie pomoże złagodzić objawy choroby.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl
Inne porady tego eksperta