Zaburzenia odżywiania u 14 latki z anemią [Porada eksperta]

2014-09-30 15:28

Mam 14 lat , moja waga wynosi 49 kg przy wzroście 153 . Sądzę, że jestem grubą osobą, zresztą moja mama mówi, że mam masywne nogi. Bardzo chciałabym schudnąć chociaż 4 kg w szybkim czasie. Chciałabym także żeby ten efekt się utrzymywał. Niestety, choruje na anemię, mam zanik miesiączki, omdlenia itp. Chciałabym, żeby pani poradziła co mogę w tej sprawie zrobić, jak schudnąć nie drażniąc choroby?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Przeczytałam twój list i zrobiło mi się strasznie smutno. Dlaczego? Bo twoja masa ciała jest dobra, a ty w tak młodym wieku chcesz schudnąć. Trochę się "zeźliłam" na twoją mamę. Masz nogi jakie masz. Masz też nos, oczy, ręce. Objawy, które opisujesz mogą wskazywać na początek zaburzeń odżywiania, które psują życie. Może to dobry moment, aby zastanowić się co się dzieje. Jeżeli nie widzisz swojej szczupłości, porozmawiaj z koleżankami, spytaj ile one ważą. Jeżeli co najmniej 3 powiedzą, że przesadzasz, może to być sygnał dla ciebie, że coś dzieje się niedobrego z twoim myśleniem o sobie i twojej sylwetce. Aby zmniejszyć stopień anemii, proponuję ci wybierać do spożywania zielone warzywa, orzechy i mięso. Dodatkowo, mama powinna kupić ci odpowiednie suplementy po konsultacji z lekarzem. Jeżeli chcesz popracować nad smukłością swoich nóg, proponuję ci codziennie szybko maszerować ok. 40 minut.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta