Analiza składu ciała. Zawartość wody i waga szkieletu kobiety po 30. [Porada eksperta]

2016-07-12 0:35

Jaka jest procentowo właściwa zawartość wody w organizmie kobiety 32 lata, 61 kg, 172 cm, 21% tkanka tł. Czy 59% to za dużo? Jaka jest masa kości, bo czytałam, że szkielet waży ok. 11-12 kg kobiety, mnie waga pokazuje 3,7-3,8?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Norma dla kobiet w Pani wieku to ok. 55-60%. Jednak zawartość wody w organizmie ludzkim bardzo się waha i zależy od ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a w przypadku kobiet, także od etapu cyklu miesiączkowego. Zależy też od predyspozycji ciała do magazynowania wody w organizmie. Na magazynowanie wody ma bardzo duży wpływ dieta, ilość dostarczanych płynów (wody), nadmiar sodu i niedobór potasu. Innymi powodami zatrzymywania wody są upały, nadmiar alkoholu, ciąża, mała aktywność fizyczna, stała pozycja ciała, leki, mała ilość białka. Pani waga podaje szacunkową mineralizację, która jest mierzone w kilogramach, ale nie jest to ich ogólna masa. Ludzki szkielet waży więcej niż sucha masa kostna.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta