Dziecko gryzie tylko część pokarmów, a resztę połyka i się dusi [Porada eksperta]

2016-09-01 9:06

Mój 15-miesięczny syn gryzie tylko wybrane przez siebie pokarmy, a konkretniej tylko to, co dostanie do ręki (np. kotlecika warzywnego, chrupka kukurydzianego, wafla ryżowego, kanapkę, jabłko). Natomiast już pokarmy podawane przeze mnie łyżeczką, połyka, bez względu na ich konsystencję. Daję mu obiad z grudkami, a on tego wcale nie gryzie, tak samo z innymi potrawami. Kombinowałam z wielkością kawałków, grudek, płynnością, pokazywaniem mu, jak ma gryźć, wspólnym jedzeniem tego samego - nic to nie daje. Tak jakby zakodował sobie, że to, co dostaje z łyżki, jest do połykania. Przy każdym posiłku syn dostaje swoją łyżeczkę (oprócz tej, którą ja go karmię), ale kiedy sam bierze do buzi posiłek z łyżeczki jest dokładnie to samo - połykanie. Krztusi się, czasami nawet wymusza wymioty, gdy grudki są za duże. Co robić?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do neurologopedy specjalizującego się w terapii karmienia. Warto ze specjalistą przepracować cały proces karmienia i poobserwować, gdzie leży problem. Skoro dziecko ma wypracowaną funkcję żucia, gryzienia i połykania produktów stałych, terapia pewnie skupi się na fakturze, formie podania, stymulacji odpowiedniego połykania innych struktur. Czasem dzieci wykazują nadwrażliwość oralną.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta