Zdrowe odżywianie nastolatki [Porada eksperta]

2016-08-11 23:48

Jaką dietę powinna mieć 17-latka?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dieta nastolatki, tak jak i każdego człowieka, powinna opierać się na zasadach racjonalnego odżywiania.

Powinnaś spożywać mniejsze posiłki, za to o większej częstotliwości. Mogłoby to być 4/5 posiłków dziennie, zjadanych w odstępach 3/4-godzinnych.

Dieta powinna być różnorodna i urozmaicona, żeby dostarczać różnych składników odżywczych. Śniadanie dobrze, żebyś jadła w ciągu godziny od wstania, kolację najpóźniej dwie godziny przed snem. Do każdego posiłku prawidłowo jest włączać porcje warzyw, które dostarczą błonnika, który usprawni pracę jelit, i składników mineralnych. Do śniadania i drugiego śniadania można zamiast warzyw zjadać owoce. Powinnaś zrezygnować z wysokoprzetworzonej żywności, dań typu fast food, słodzonych napojów. Natomiast spożywać świeże, sezonowe produkty.

Warto też zwrócić uwagę na sposoby obróbki termicznej. Zamiast smażenia na głębokim tłuszczu ciężkich tłustych panierowanych potraw, czy gotowania zaprawianych mąką i śmietaną zup. Lepiej jest wykorzystać gotowanie na parze, grillowanie, pieczenie w folii aluminiowej, duszenie. Zmniejszymy tym kaloryczność potraw, będą one bardziej lekkostrawne i lżejsze dla naszego żołądka. Warto też pamiętać o piciu odpowiednich ilości wody, która najlepiej nawadnia nasz organizm.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta