Jak zwiększyć tkankę tłuszczową? [Porada eksperta]

2016-08-16 19:18

Jakiś czas temu zaczęłam się odchudzać, z wagi 66-67 kg przy wzroście 176 cm. Jestem kobietą. Jadłam niskokaloryczne potrawy i ćwiczyłam 6 razy w tygodniu przez ok. 45 min. No i po upływie ok. 3 miesięcy schudłam do wagi 63-64 kg. Jednak zauważyłam, że wyglądam mało kobieco, tj. biust w rozm. A, ręce jak patyczki, wystające kości i do tego rozbudowane mięśnie. Zanikł mi też okres. Byłam u lekarza i powiedział, że muszę przytyć. Tylko jak mam przytyć w tkankę tłuszczową? Wszędzie widzę diety na przytycie, ale w tkankę mięśniową, a ja nie potrzebuję więcej mięśni, bo naprawdę czuję, że zamieniam się w faceta. Chciałabym znowu wyglądać kobieco. Obecnie przytyłam kilogram, ale nie widzę żadnej różnicy. Ograniczyłam treningi do 4 razy w tygodniu i przestałam liczyć kalorie (wcześniej jadłam ok. 2700 kcal, teraz staram się po prostu jeść regularnie co 2-3 godziny).

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeśli zwiększy Pani kaloryczność posiłków i nie będzie wykonywała ciężkich treningów siłowych i spalających tkankę tłuszczową, to powinna Pani „przytyć w tłuszczu”. Korzystnie by było gdyby zwiększyła Pani dzienną kaloryczność jadłospisu, zwiększyła ilość węglowodanów oraz tłuszczu w diecie, których nadmiar powoduje przyrost tkanki tłuszczowej. Czyli powinna jeść Pani produkty takie, jak chleb, makarony, ryż, kasze, owoce świeże i suszone. Jeśli wypije Pani przed posiłkiem szklankę soku owocowego, to pobudzi Pani apetyt. Do posiłków proszę dodawać więcej oliwy, orzechów, nasion, które są skoncentrowanym źródłem energii.

Powinna Pani zachować zasady zdrowego odżywiania, czyli ilość i regularność posiłków. Nie powinna Pani włączać do diety wysokokalorycznych niezdrowych przekąsek, fast foodów, słodyczy i wysokoprzetworzonej żywności. Po prostu jeść to, co Pani lubi, w miarę możliwości odpoczywać po posiłkach, zapewni to lepsze wchłonięcie wszystkich wartości odżywczych z jedzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta