Jak uniknąć efektu jo-jo po diecie 500 kcal? [Porada eksperta]

2016-09-06 15:08

Ponad tydzień stosuję dietę 500 kcal. Zdarzało mi się często jeść mniej niż te 500 kcal. Czy jak zacznę znowu jeść normalnie, czyli tak 1000-1500 kcal dziennie, będzie efekt jo-jo? Jeżeli tak, to jak mogę go uniknąć?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Na pewno waga się zwiększy, ale raczej będzie to spowodowane tym, że zje Pani więcej jedzenia, spożyje więcej płynów. Diety tak restrykcyjne przynoszą odwrotne rezultaty od tych, jakie Pani oczekuje. Takie drastyczne ograniczenie kalorii jest bardzo niezdrowe dla naszego organizmu, przestawia się on na tryb oszczędzania i spala nasze mięśnie, zamiast tłuszczu. Gdy spalane są mięśnie, to nasza przemiana materii też spowalnia, czyli nawet jeśli na wadze obserwowałaby Pani spadek wagi, to nie byłoby to zdrowe. Powinna Pani obliczyć swoją całkowitą przemianę materii i od tej wartości odjąć na przykład 500 kcal. Prawidłowe tempo chudnięcia to 1-1,5 kg na tydzień. Powinna Pani skupić się na regularności posiłków, by były one zróżnicowane, aby w Pani diecie była obecna duża ilość warzyw (dołączane do każdego posiłku).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta