Jakie wskazówki dla nastolatki, która chce schudnąć? [Porada eksperta]

2016-09-06 15:02

Mam 12 lat i mam bardzo duże uda i grube nogi, próbuję ćwiczyć biegać i uprawiać jakiś sport, ale się szybko męczę i wracam do domu, i jem słodycze, po prostu nie mam umiaru. Chciałabym schudnąć z 53 kg do 42, by koleżanki nie mówiły, że jestem gruba w nogach i w udach. Czy jest na to jakiś sposób?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spokojnie, najważniejsze jest to, jak Ty się czujesz we własnym ciele. Nie zawsze to, co twierdzi otoczenie, jest zgodne z prawdą. Zastanów się jednak, czy możesz coś poprawić w swoim żywieniu. Choćby dla dobrego samopoczucia, zdrowia, a przy okazji lepszej figury. Nie poddawaj się tak szybko, każda aktywność jest dobra i korzystnie wpływa na nasz organizm, z czasem, gdy poprawi się Twoja kondycja, będziesz mogła uprawiać dłużej sport, nie będziesz się tak szybko męczyć.

Daj trochę czasu swojemu ciału na przystosowanie się do zmian. Staraj się nie jeść słodyczy, czy to po ćwiczeniach, czy tak w ogóle. Nie mają one żadnych wartości odżywczych, tylko wysoką wartość energetyczną i szybko niwelują Twoje wysiłki i poświęcenie przy ćwiczeniu. Słodycze po treningu zastąp na przykład owocem, jeśli czujesz się głodna. Unikaj także słodzonych napojów i żywności typu fast food. Wyznacz sobie cztery albo pięć posiłków w ciągu dnia i pilnuj, żeby były jedzone w trzy- albo czterogodzinnych odstępach, unikaj też podjadania między posiłkami. Na początku może być Ci ciężko się przestawić i zrezygnować z niezdrowych nawyków żywieniowych, ale spróbuj stopniowo wprowadzać moje rady.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta