Zmienne wyniki badania cukru na czczo - czy to cukrzyca? [Porada eksperta]

2018-05-10 12:42

W ostatnich dwóch miesiącach miałem 3 badania cukru we krwi. Pierwsze badanie na czczo po 4 godzinach od wstania z łóżka wynosiło 114 mg/dL za trzy dni, zaniepokojony tym wynikiem, udałem się do laboratorium zaraz po wstaniu z łóżka około 40 min i wynik wyniósł 97 mg/dL. Wczoraj przyjmując się do szpitala zrobiono mi badanie po ok. 3,5 godz od wstania i wynik cukru 119 mg/dL. Czy to normalne? Czytałem gdzieś o tym, że wątroba może wydzielić glikogen i stąd takie wyniki.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Wyniki poziomu glukozy we krwi uzależnione są od wielu czynników: zjedzonego dzień wcześniej posiłków, a w szczególności zawartości w nich węglowodanów, aktywności fizycznej, przyjmowanych leków itd.

Jeżeli kilkukrotnie w badaniu cukru na czczo (bo rozumiem że wykonywał Pan badanie gikemii na czczo) wynik wynosił więcej niż 99 mg/dl to wykazuje Pan nieprawidłową glikemię na czczo.

Warto byłoby wykonać przygodne badane cukru o dowolnej porze po zjedzonych posiłkach oraz oznaczyć hemoglobinę glikowaną. Do potwierdzenia cukrzycy potrzeba jeszcze jednego nieprawidłowego oznaczenia oprócz glikemii na czczo.

Kryteria wykrywania cukrzycy:

Zasady rozpoznawania zaburzeń gospodarki węglowodanowej

Glikemia przygodna - oznaczona w próbce krwi pobranej o dowolnej porze dnia, niezależnie od pory ostatnio spożytego posiłku. Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej: ≥200 mg/dl (11,1 mmol/l). Interpretacja: cukrzyca* (gdy występują objawy hiperglikemii takie jak: wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie).

Glikemia na czczo - oznaczona w próbce krwi pobranej 8-14 godzin od ostatniego posiłku.

Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej: 70 - 99 mg/dl (3,3 - 5,5 mmol/l). Interpretacja: prawidłowa glikemia na czczo (NGT)

Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej: 100 - 125 mg/dl (5,6 - 6,9 mmol/l) Interpretacja: nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG)

Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej: ≥126 mg/dl (7,0 mmol/l) Interpretacja: cukrzyca* Glikemia w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy

Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej: <140 mg/dl (7,8 mmol/l) Interpretacja: prawidłowa tolerancja glukozy (NGT)

Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej: 140 - 199 mg/dl (7,8 - 11,0 mmol/l) Interpretacja: upośledzona tolerancja glukozy (IGT)

Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej: ≥200 mg/dl (11,1 mmol/l) Interpretacja: cukrzyca*

Sprawdź też

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta