Wzdęcia po słodyczach i zatrzymywanie wody w organizmie [Porada eksperta]

2016-08-16 19:09

Mam 15 lat, 163 wzrostu i ważę 63 kg. Ale problem jest z moją wagą. Gdy nie jem słodyczy, to ważę 61 kg, a gdy zjem małe ciastko albo kawałeczek czekolady, to na drugi dzień rano od razu waga pokazuje 62/63 kg. Czemu tak jest? Drugim problemem jest to, że jak zjem np. ciastko, to później mam brzuch jakbym była w ciąży. Od czego tak może być?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Takie wahania wagi najprawdopodobniej wynikają z zatrzymywania wody w Twoim organizmie. A wspominany duży brzuch jest pewnie wynikiem wzdęcia. Jeśli ciastko jest pszenne, z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego, syntetycznymi dodatkami do żywności, jak spulchniacze, emulgatory, barwniki, to być może jest osobnicza nadwrażliwość na któryś ze składników. Powinnaś obserwować swój organizm i sprawdzić, po jakich posiłkach masz uczucie wzdęcia. Jeśli tak się dzieje po pieczywie, makaronach, słodyczach, to prawdopodobnie chodzi o pszenicę lub gluten.

Swoją drogą radziłabym Ci wyłączyć z diety słodycze: ciasta przemysłowe (sklepowe), czekolady itd. Mają one dużo zbędnych polepszaczy i tłuszcze trans, które niekorzystnie wpływają na Twój organizm. Z zatrzymującą się wodą możesz walczyć przez zwiększenie picia wody, włączenie większej aktywności fizycznej, picie naparów z pietruszki, czy koktajli z natką pietruszki, jedzenie warzyw i owoców moczopędnych (arbuz, pietruszka nać i korzeń).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta