Jak nastolatka może zacząć odchudzanie? [Porada eksperta]

2016-09-06 14:51

Mam niecałe 13 lat, ważę 95 kg przy, wzroście 175 cm. Bardzo chciałabym schudnąć, ale nie wiem, od czego mam zacząć. Czy mogła by mi Pani podpowiedzieć, co jeść, a czego nie? Czy mogłaby Pani napisać plan diety na jeden dzień, bardzo prosty i nieskomplikowany.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przykładowy jadłospis

Rozplanuj sobie te posiłki mniej więcej co trzy godziny, nie podjadaj między posiłkami, pamiętaj o piciu wody (30 ml na każdy kilogram ciała). Jedz śniadanie w ciągu godziny od wstania i kolację najpóźniej dwie godziny przed snem.

W kolacji unikaj produktów, które są źródłem węglowodanów prostych (owoców, soków owocowych). Włącz aktywność fizyczną na co dzień.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie: 2 jaja na miękko, dwie kromki chleba pełnoziarnistego, sałatka z pomidora, pół papryki, kilku liści sałaty skropionej sokiem z cytryny i oliwą. Drugie śniadanie: koktajl z owoców (dowolnych 150 g) i małego kubeczka jogurtu naturalnego, orzechy. Obiad: porcja mięsa, ryby, najlepiej pieczonych, bądź grillowanych bez panierki, do tego surówka, dowolna, ważne, żeby była bez dodatku majonezu, kasze/ryż/ziemniaki. Podwieczorek: garść mieszanki orzechów, szklanka soku wielowarzywnego. Kolacja: mozzarella z pomidorem, polana pesto z bazylii albo skropiona oliwą i posypana bazylią, kromka chleba żytniego na zakwasie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta