Anoreksja - jak zwiększyć wagę ciała? [Porada eksperta]

2015-08-11 23:42

Już jakiś czas mam zaburzenia odżywiania. Ważę 41 kg i mam 155 cm wzrostu. Chciałabym zwiększyć wagę choćby o te 2 kg. Rodzina niestety twierdzi, że potrafię sama z tego wyjść i nie chcą mi pomóc (ewentualnie pojechać do lekarza), więc muszę sobie jakoś sama poradzić z tym problemem. Lecz nie mam dokładnej wiedzy na ten temat. Dla mnie przytycie jest trudne, nie potrafię zjeść czegoś bez wyrzutów sumienia. Jeśli chcę przytyć zdrowo, to co mam jeść? Z czego ma się składać taki jadłospis? Co ile zwiększać kaloryczność posiłków, jeśli do tej pory jadałam do 800 kcal? Czy aktywność fizyczna w moim przypadku jest wskazana?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co jeść przy anoreksji
  2. Zasady dotyczące posiłków

Taka waga przy twoim wzroście wskazuje na znaczną niedowagę (BMI 17,7). Warto udać się także do lekarza i sprawdzić, czy przy okazji nie pojawiły się jakieś problemy zdrowotne (np. anemia).

Jeśli chodzi o dietę, to twoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 1700-2000 kcal. Nie wiem, jaka jest twoja faktyczna aktywność fizyczna, bo może się okazać, że potrzebujesz znacznie więcej energii. Żeby zwiększyć masę ciała musisz spożywać początkowo o 200-300 kcal więcej niż do tej pory. Nie zwiększaj gwałtownie kaloryczności diety, ale rób to stopniowo. Przyjmując coraz większe ilości energii przyzwyczaisz do tego swój organizm i częściej zaczniesz odczuwać głód.

Spożywaj 5-6 pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia, a dodatkowo są wskazane różnorodne przekąski. Jeśli czas ci pozwala, po obfitym posiłku połóż się na ok. pół godziny.

Co jeść przy anoreksji

Twoja dieta powinna być urozmaicona - codziennie spożywaj produkty z różnych grup żywności (zboża, warzywa, owoce, mięso, ryby i nabiał). Jako źródła węglowodanów spożywaj w nieograniczonych ilościach makarony, ryż, kasze, ziemniaki, pieczywo (minimum 100g do posiłku). Codziennie spożywaj warzywa i owoce, ale pamiętaj, że w większych ilościach mogą hamować uczucie głodu, ze względu na wysoką zawartość błonnika. Dobrym wyborem będą owoce suszone (np. daktyle, śliwki, rodzynki czy morele) oraz soki owocowe i warzywne. Bardzo ważnym elementem diety jest białko, którego spożycie także powinnaś zwiększyć. Codziennie spożywaj mięso, ryby, jaja czy twarogi. Mleko, jogurty oraz żółte sery zawierają mniej białka, ale za to są bogate w wapń, bardzo ważny w codziennej diecie, więc spożywaj w ciągu dnia ok. 3-4 porcji produktów mlecznych. Ważnym elementem twojej diety powinien stać się tłuszcz - kiedy tylko możesz dodawaj do potraw oleje roślinne, spożywaj orzechy, migdały, nasiona i pestki w sporych ilościach.

Zasady dotyczące posiłków

Nie zastępuj posiłków słodyczami - możesz je spożywać, ale nie jako główne źródło energii i staraj się wybierać raczej zdrowsze produkty (chałwę, sezamki, czekoladę gorzką lub z orzechami czy domowe ciasta). Nigdy nie zapominaj o śniadaniu - zjedz je zaraz po wstaniu z łóżka i dopilnuj, by było pełnowartościowe (np. może składać się z owsianki z dodatkiem owoców, orzechów i nasion oraz kanapek z wędliną, żółtym serem i warzywami). Zabieraj ze sobą do szkoły 2 śniadanie (np. owoc, kanapkę z masłem, serem żółtym, pomidorem i jogurt z suszonymi owocami i orzechami). Kolację jedz ok. 1,5-2 godz. przed snem i wybieraj produkty lekkostrawne, żeby nie obciążać na noc organizmu. Jedz to, co lubisz i na co masz w danej chwili ochotę (staraj się jednak wyeliminować z diety niezdrową żywność taką jak chipsy, gazowane napoje, fast foody itp., ale od czasu do czasu nie zaszkodzą), stopniowo zwiększaj ilość spożywanej żywności, a z czasem organizm się do tego przyzwyczai, a tobie uda się przybrać na wadze.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta