Dieta bez kolacji [Porada eksperta]

2013-04-08 11:52

Postanowiłam się odchudzić, boję się stosować różnych diet i specyfików. Na razie przestrzegam aby nie jeść nic po godzinie 17, unikać mięs smażonych oraz makaronów, ziemniaków i białego pieczywa. Czy w ten sposób schudnę i ile mogę schudnąć w jakim czasie?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani Julito, nie jedzenie po 17.00 nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku gdy spać chodzi Pani np ok 23. Ostatni posiłek powinno się jeść około 3ech godz przed snem. Proszę spróbować stosować poniższe zasady: Zasada 1. W trakcie diety dobrze jest jeść produkty, które zawierają dużą ilość protein. Sprawiają one, że czujemy się bardziej nasyceni czyi nie odczuwamy tak szybko głodu. Powinny to być chude białe mięso, ryby, chudy nabiał, jaja. Zasada 2. Istotna jest rezygnacja ze smażenia na tłuszczu.Najlepiej gotować na parze, dusić, piec w folii czy rękawie, grillować, bądź smażyć na patelni teflonowej bez tłuszczu Zasada 3. Błonnik w każdej postaci jest bardzo wskazanym elementem diety. Reguluje poziom cukru w organizmie i sprawia, że dostawy energii z pożywienia są bardziej regularne i długotrwałe, co wpływa na zmniejszenie łaknienia. Wnikanie substancji pokarmowych do krwiobiegu zostaje spowolnione przez błonnik. Równocześnie poprawia on perystaltykę jelit i przyspiesza końcowy etap trawienia. Znajdzie go Pani w produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach Zasada 4. Kwasy omega-3 pomagają w zachowaniu zgrabnej sylwetki. Pomagają w regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku i poprawiają metabolizm – tak ważny w procesie odchudzania. Podstawowym źródłem kwasów omega-3 są ryby morskie zimnych wód żyjące dziko – przede wszystkim makrele i łososie (lub suplementy z zawartością omega-3, np. olej z łososia w kapsułkach). Zasada 5. Zawsze pamiętaj o tym, aby dokładnie zaplanować swoją dietę. Staraj się jeść około 5 – 6 razy dziennie niewielkie porcje jedzenia – pilnuj tez stałych godzin posiłków. Zasada 6. Jedz wolno, tak aby twój żołądek szybciej trawił. Wtedy łatwiej też o uczucie sytości. Pamiętaj, aby nie eliminować całkowicie tłuszczu ze swojej diety i wyrzekaj się słodyczy, popcornu, ryżu i białego pieczywa. W zasadzie powinnaś wyeliminować te produkty na stałe z twojego jadłospisu, jednak zakaz powinien utrzymać się choć przez dwa miesiące. Bezpieczne chudnięcie to 0,5-1 kg na tydz. Trudno mi powiedzieć w jakim tempie będzie Pani chudnąć bo jest to kwestia indywidualna uzależniona od wielu czynników, nie wspominając o zastosowanym deficycie energetycznym. Najlepiej i najbezpieczniej wybrać się do dietetyka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta