Ciągłe uczucie głodu i ssanie w żołądku - jakie są przyczyny? [Porada eksperta]

2014-11-14 22:31

Od jakiegoś czasu nie mogę sobie poradzić z uczuciem głodu. Tylko właściwie nie wiem, czy to aby na pewno jest głód. Ssie mnie w żołądku jakieś kilka minut po posiłku (jem zdrowo, wcale nie mało, czasami za dużo, ważę 56 kg przy 170 cm, 28 lat). Próbowałam zweryfikować po jakich produktach tak się dzieje i wydaje mi się, że po nabiale, owocach, ale i makaronie z warzywami na przykład też. Jest to bardzo nieprzyjemne i stresujące. Czuję się jakbym ciągle była głodna, ale jak zjem więcej, to mam wzdęty brzuch. Potrzebuję jeść co jakieś 2-2,5 godziny. Pilnuję bardzo regularności, ale właśnie przez ten dyskomfort czasami już nie mogę wytrzymać i się nie udaje. Dobrze na mnie działa tabliczka czekolady :-)

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Opisane przez Ciebie ssanie w żołądku i stałe uczucie głodu może być spowodowane różnymi czynnikami. Na poziomie hormonalnym pobór pokarmu zależy od regulacji w podwzgórzu, gdzie miejsce mają ośrodki głodu i sytości, kontrolowane przez wiele hormonów m.in. leptynę czy insulinę. Hormony te reagują m.in. na nasz stan odżywienia – w przypadku zbyt małej ilości tkanki tłuszczowej wzmagają pobór pokarmu. Innym bodźcem może być pojawienie się pokarmu w żołądku. W sytuacji tej zostaje wysłany sygnał, w wyniku którego odczuwamy sytość.

Ssanie w żołądku może być spowodowany zdenerwowaniem. Jeśli tabliczka czekolady pomaga Ci rozwiązać problem, może ostatnimi czasu miałaś jakieś stresujące sytuacje? W przypadku gdy ssaniu towarzyszą inne objawy jak np. pieczenie, niestrawność, ból, może być to objawem choroby wrzodowej. W takim wypadku należy udać się do lekarza, by ewentualnie wykluczyć tę możliwość lub włączyć odpowiednie leczenie. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta