Co jeść po porannym treningu? [Porada eksperta]

2016-02-05 10:42

Mam 19 lat, ważę 64 kg przy wzroście 169 cm, ćwiczę 6 razy w tyg., zazwyczaj przed śniadaniem. Co jeść po treningu? Owsianka z bananem to dobry pomysł? I co jeść na kolację i obiad, żeby nie ssało mnie ciągle w żołądku?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Propozycje do jadłospisu po treningu

Po treningu najlepiej jest zjeść posiłek złożony z białek i węglowodanów. Takie połączenie sprzyja uwalnianiu się insuliny, dzięki której skutecznie zachodzi odbudowa glikogenu - czyli zapasu energetycznego. Insulina stymuluje również transport aminokwasów do mięśni, przez co zapewnia lepszą ich regenerację, działa również antagonistycznie w stosunku do kortyzolu, czyli hormonu, który sprzyja utracie tkanki mięśniowej.

Propozycje do jadłospisu po treningu

Przykładami posiłków po wysiłku fizycznym mogą być: owsianka z orzechami lub owocami i twarogiem, omlet z jajek z płatkami owsianymi z dodatkiem warzyw, ryż z owocami i serem twarogowym, kanapka z chleba żytniego z kurczakiem/ jajkiem/masłem orzechowy. Obiad powinien składać się w połowie z warzyw, źródła białka np. mięsa, ryby, strączków; węglowodanów, czyli kasza, ryż brązowy, komosa, oraz tłuszczu typu oliwa z oliwek, olej lniany, orzechów, pestek, nasion. Kolacja powinna być jedzona na 3 godz. przed snem i także być pełnowartościowa, choć znacznie mniejsza objętościowo od poprzednich posiłków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta