Cysta 7 mm na trzustce - jaka dieta? [Porada eksperta]

2014-07-21 16:25

Miałam CAT scan i okazuje się ze mam cystę (7 mm) na trzustce. Co powinnam zrobić i jak to leczyć? Jaką dietę stosować? Nie palę i nie spożywam alkoholu. Jestem trochę nerwowa. Mam 64 lata.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Nie ma specjalnej diety, ani zaleceń wobec cyst tworzących się na trzustce. Powinna Pani stosować dietę oszczędzającą trzustkę tzn. niskotłuszczową, bogatą w węglowodany i białko z całkowitą eliminacją alkoholu i ograniczeniem cukrów prostych. Zaleca się spożywanie chudych gatunków mięs (cielęcina, drób), chudych wędlin, chudych ryb, odtłuszczonego mleka (0,5% tł.), chudych twarogów i jogurtu naturalnego.

Aby ograniczyć ilość tłuszczu w diecie, należy zamiast tłustej śmietany stosować jogurt naturalny lub kefir, usuwać widoczny tłuszcz ze spożywanych produktów, np. tłuszcz otaczający wędliny, wykrawać tłuszcz z mięsa, usuwać skórę z kurczaka, nie spożywać do mięs tłustych sosów i nie zaprawiać zup zasmażką ani śmietaną. Potrawy powinny być gotowane w wodzie lub na parze, pieczone w folii aluminiowej, pergaminie albo rękawie foliowym z z dodatkiem stosowanej na zimno oliwy z oliwek i oleju rzepakowego, lnianego, lub duszone bez obsmażania na tłuszczu i polane odrobiną tłuszczu w momencie gdy już są gotowe.

Należy pamiętać, że całkowite ograniczenie spożycia tłuszczu nie jest wskazane, gdyż upośledziłoby wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witaminy A, D, E i K. W przypadku tej diety głównym źródłem energii są węglowodany. Należy spożywać produkty węglowodanowe o małej zawartości błonnika pokarmowego (pszenne pieczywo, drobne kasze, makarony z małą zawartością jaj, ziemniaki puree, cukier, przeciery owocowe).

Jeśli po spożyciu surowych warzyw lub owoców wystąpią objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunka, należy spożywać warzywa i owoce w postaci gotowanej (np. pieczone jabłka) albo w postaci przecierów lub rozcieńczonych soków.

Z diety należy wyeliminować warzywa i owoce wzdymające (są to strączki, kapusta, cebula, pory, czosnek).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta

qz-w3i5-PQnS-rW6k