Czy bardzo wczesne jedzenie śniadania powoduje tycie? [Porada eksperta]

2016-08-10 23:06

Często słyszy się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Teraz, kiedy nie ma szkoły, nie mam problemu ze zjedzeniem go niedługo po przebudzeniu (godzina 7-8). Jednak kiedy jest rok szkolny, moje zajęcia zaczynają się bardzo wcześnie (mianowicie o 7 rano), wstaję o 5. Czy powinnam jeść śniadanie o 5.30-6 rano? Czy nie spowoduje to tycia?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Absolutnie nie. Jest wręcz przeciwnie. Jedzenie śniadań jest niezmiernie ważne z punktu widzenia naszej fizjologii. Zapobiega destabilizacji glikemii, zmniejsza chęć na słodkie przekąski, zapobiega otyłości i nadwadze, poprawia koncentrację i wyniki uzyskiwane w testach. Zatem przemawiają za nim same plusy. Jeżeli jednak nie czujesz głodu, zjedz małe śniadanie o 5.30, a większy posiłek dopiero później, tzn. w formie II śniadania już w szkole około 9.30. Przeprowadzono badania, które udowodniły, że osoby, które opuszczały śniadanie w dzieciństwie i dorosłości, miały w wieku dorosłym większe stężenie we krwi: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, insuliny oraz większy obwód talii od osób jedzących śniadania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta