Liczba posiłków [Porada eksperta]

2013-02-23 14:24

Od dzieciństwa jem 3 posiłki dziennie. Mam 30 lat nie cierpię na żadne schorzenia, nie mam też nadwagi (176cm, 64kg) i dobrze się czuję. Czy na siłę muszę zmienić przyzwyczajenia i zgodnie z zaleceniami dietetyków zmienić liczbę posiłków na pięć?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Według zaleceń faktycznie powinno się jadać 4-5 małych posiłków. Przede wszystkim z powodu nieprzeciążania okładu trawiennego oraz nakręcania metabolizmu poprzez pobudzanie termogenezy poposiłkowej. Jedząc w ciągu dnia trzy obfite posiłki narażamy się na przeciążenie organizmu i ryzyko niedokładnego strawienia potraw. Takie niedotrawione resztki pokarmowe mogą zalegać w jelitach, a to sprzyja procesom gnicia i fermentacji, rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej, która produkuje przenikające do krwi toksyny. Szczególnie duża kolacja nie jest wskazana - proponowałabym posiłek ten rozbić na dwa mniejsze. Warto stale przestrzegać zasady, aby ostatni posiłek jeść na 3 godziny przed snem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta