Czy można bezpiecznie przytyć na sterydach? [Porada eksperta]

2016-03-02 21:50

Mój kolega martwi się swoją wagą, jest bardzo chudy i nie może przytyć do normalnej wagi. Czytał w Internecie, że sterydy mogą mu pomóc przytyć. Czy to prawda? I czy to jest bezpieczne? I czy może jest jakiś sposób, żeby bezpiecznie przytyć?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Sterydy to wypisywane przez lekarza leki, których absolutnie nie można brać na własną rękę. Faktycznie działanie niektórych sterydów anabolicznych polega na stymulowaniu wzrostu masy mięśniowej, poprzez pobudzanie syntezy białka. Efekt ten jest wykorzystywany w dopingu sportowym i skutecznie tępiony przez komisje antydopingowe. Niestety sterydy anaboliczne mają wiele ubocznych efektów, gdyż wpływają silnie na ogólną równowagę hormonalną organizmu. Aby przytyć, kolega powinien skupić się na jedzeniu. Głównie wytworzeniu dodatniego bilansu energetycznego, odpowiednim dobraniu makroskładników i ułożeniu adekwatnego planu treningowego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta