Czy nietolerancja laktozy wpływa na kości i sylwetkę? [Porada eksperta]

2016-02-14 23:14

Czy nietolerancja laktozy może mieć wpływ na wygląd sylwetki? Bardzo szczupła budowa ciała oraz wątłe mięśnie. Dodatkowo stwierdzona osteopenia. Nietolerancja pokarmowa stwierdzona zaraz po urodzeniu.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Nietolerancja laktozy wiąże się z brakiem enzymu trawiącego cukier mleczny. Jeśli laktoza nie zostanie strawiona w jelicie cienkim, przechodzi do jelita grubego i dopiero tu jest rozkładana przez florę bakteryjną do kwasu mlekowego, dwutlenku węgla, wodoru, metanu i wodorotlenków. Powstające w tym procesie gazy powodują wzdęcia, kruczenie (słyszalne ruchy perystaltyczne jelit), przelewanie, uczucie napięcia i pełności, wiatry, bóle brzucha, a czasem biegunki. Nie u wszystkich osób występują tak samo nasilone objawy, zależy to od stopnia niedoboru laktazy. Eliminacja z diety produktów mlecznych będących źródłem wapnia, fosforu oraz witamin D i witamin z gr. B przy jednocześnie niezbilansowanej diecie może doprowadzić do obniżonej gęstości kości, osteopenii. Jednak opisane przez panią objawy mogą świadczyć o wielu innych przyczynach np. o błędach dietetycznych, o problemach z wchłanianiem lub celiakii.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta