Czy przy cukrzycy można pić siemię lniane? [Porada eksperta]

2016-01-29 9:20

Mam cukrzycę typu II, koleżanka podsunęła mi pomysł, żebym dla poprawy zdrowia piła kisiel z siemienia lnianego, więc kupiłam mielony, ale nie wiem, czy mogę go pić przy cukrzycy.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani koleżanka ma rację. Przy cukrzycy typu 2 nie ma przeciwwskazań do stosowania siemienia lnianego. Nasiona siemienia są ubogie w węglowodany, ale za to bogate w zdrowy tłuszcz (omega-3-ALA) i błonnik. Warto podkreślić, kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie silnie przeciwzapalne, a to właśnie przewlekły stan zapalny jest jest jednym z czynników predysponujących do wystąpienia cukrzycy. Niestety mielone siemię często bywa odolejone. Polecam pić kisiel albo z całych nasionek (wtedy działa przyspieszająco na perylstatykę jelit oraz łagodząco na ścianki żołądka), albo mielić przed spożyciem - wtedy wykorzysta pani pełnię jego wartości odżywczej. Siemię lniane dostarcza dwóch rodzajów błonnika, tj. rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Siemię zawiera także fitoskładniki pełniące rolę w prewencji cukrzycy typu 2. W kwestiach bezpieczeństwa stosowania siemienia lnianego warto pamiętać o tym, że zawiera związki cyjanowe, dlatego warto parzyć go gorącą wodą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta