Czy tabletki z zieloną kawą przyspieszają pracę serca? [Porada eksperta]

2014-07-02 0:28

Czy zażywanie tabletek z zielonej kawy przyspiesza pracę serca? Mam wtedy puls 125.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Kofeina, która zawarta jest w tabletkach zielonej kawy nie tylko przyspiesza czynność serca, ale także wzmaga siłę jego skurczu. Przez to znaczne zwiększa się częstość skurczów serca (przyspieszenie tętna). Ułatwia również przewodnictwo komórek mięśnia sercowego oraz powoduje niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Wzrost ten nie jest bardzo silny, niekiedy wręcz niewielki. Wynika to z tego, że wzrost ciśnienia jest niwelowany działaniem kofeiny porażającym mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Rozszerzone naczynia ułatwiają przepływ krwi, przez co ciśnienie podwyższone pobudzeniem serca trochę się obniża.

Według badań dawka kofeiny powyżej 250 mg na dobę (2-3 filiżanki kawy) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego (skurczowego i rozkurczowego) jedynie o 5-10 mm Hg. Kofeina w tabletkach zielonej kawy jest na poziomie ok 24 mg w tabletce. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta